Świat

Trzęsienie w Nepalu przesunęło Mount Everest

Świat

7szczytow.pl | Bartłomiej WróblewskiWedług badań Mount Everest przemieścił się o trzy centymetry w kierunku południowo-zachodnim

O trzy centymetry, według najnowszych pomiarów, przesunął się najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. W trakcie badań, które zostały zlecone przez chiński rząd, naukowcy odkryli, że przyczyną tego przemieszczenia jest trzęsienie ziemi w Nepalu.

Według badań Mount Everest przemieścił się o trzy centymetry w kierunku południowo-zachodnim. Naukowcy podkreślają, że nie ma w tym nic dziwnego, bo szczyt jest w ciągłym ruchu - w trakcie ostatniej dekady Everest, który leży na granicy Chin i Nepalu, przesunął się o 40 cm (daje to średnią prędkość 4 cm rocznie) i urósł o 3 cm.

Przemieszczenie się płyty tektonicznej

Z kolei na podstawie ostatnich danych z europejskiego satelity, który przelatywał nad strefą trzęsienia ziemi 29 kwietnia, specjaliści z UNAVCO stwierdzili, że najwyższa góra świata ma teraz o 2,5 centymetra mniej.

Przemieszczenie się indyjskiej płyty tektonicznej w stosunku do europejskiej spowodowało trzęsienie ziemi, a także osłabiło naprężenie między nimi. Dlatego skorupa ziemska nieco osiadła i Mount Everest trochę się obniżył.

Trzęsienie ziemi 25 kwietnia w Nepalu miało siłę 7,9 stopni w skali Richtera. Potem wystąpiło kilka równie silnych wstrząsów wtórnych. Epicentrum znajdowało się w odległości około 80 kilometrów na północy-zachód od Katmandu, na głębokości 15 kilometrów.
 Kataklizm zniszczył infrastrukturę tego ubogiego kraju, zginęło ponad 8 tysięcy osób, a setki tysięcy ludzi zostały pozbawione dachu nad głową.

12.05 | Kolejne wstrząsy w Nepalu. Są ofiary i tysiące poszkodowanych
12.05 | Kolejne wstrząsy w Nepalu. Są ofiary i tysiące poszkodowanychFakty TVN
wideo 2/20

Autor: eos\mtom / Źródło: Independent, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: 7szczytow.pl | Bartłomiej Wróblewski

Raporty: