Trwa cisza wyborcza. Nowy Jork nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od dziesięcioleci. Szef NATO poinformował, że w ostatnich miesiącach z siedziby Sojuszu wydalono podejrzany personel. Na Uralu pękła tama. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 6 kwietnia.
1. Trwa cisza wyborcza
O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi, która potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę w godzinach od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania i potrwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21 w niedzielę.
Wybory samorządowe 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 Cisza wyborcza. Od kiedy obowiązuje i co jest wtedy zabronione
2. Na Uralu pękła tama
Ewakuacja mieszkańców w rosyjskim obwodzie orenburskim na południowym Uralu, gdzie w piątek pękła tama.
Mer Orenburga Siergiej Salmin powiedział, że sytuacja jest "krytyczna", a mieszkańcy nadrzecznych posiadłości powinni uciekać.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Uralu pękła tama. Tysiące domów zagrożonych zalaniem
3. Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku
Trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek amerykański stan New Jersey - poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Miało magnitudę 4,8. Wstrząsy odczuwalne były od Pensylwanii po Massachusetts. Wstrzymano chwilowo ruch lotniczy.
W mieście Nowy Jork zawyły syreny. Pojawiły się alerty na smartfonach. Departament Policji (NYPD) przekazał, że nie ma na razie zgłoszeń o szkodach. Rzecznik nowojorskich szkół Nathaniel Styer oznajmił, że nie ma informacji o uszkodzeniach budynków. Personel obiektów przeprowadza dokładne inspekcje.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzęsienie ziemi. Syreny w Nowym Jorku
4. Z siedziby NATO wydalono podejrzany personel
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Bild". Powiedział m.in., że w ostatnich miesiącach z kwatery głównej Sojuszu została wydalona część rosyjskiego personelu dyplomatycznego podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej.
- Zdaliśmy sobie sprawę, że prowadzili oni działalność, która w rzeczywistości nie była pracą dyplomatyczną, ale wywiadowczą - stwierdził w opublikowanej w piątek rozmowie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stoltenberg: z siedziby NATO wydalono podejrzany personel
5. Ambasador Izraela wyraża "głęboki smutek"
Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne został wezwany do MSZ, co miało związek ze śmiercią siedmiorga wolontariuszy, w tym Polaka, w Strefie Gazy. We wtorek organizacja humanitarna World Central Kitchen poinformowała, że zostali oni ostrzelani przez izraelską armię podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej z Cypru.
Ambasador Izraela zabrał głos po spotkaniu w mediach społecznościowych. "Podczas mojego dzisiejszego spotkania w MSZ z wiceministrem spraw zagranicznych Andrzejem Szejną powtórnie wyraziłem swój osobisty głęboki smutek i szczere przeprosiny w związku z tragiczną śmiercią pracowników World Central Kitchen, w tym obywatela polskiego pana Damiana Sobola. Z całego serca łączymy się w żalu z rodzinami" - napisał na portalu X.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ambasador Izraela po spotkaniu w MSZ. "Powtórnie wyraziłem swój osobisty głęboki smutek i szczere przeprosiny"
6. Wyciek danych tysięcy użytkowników popularnego e-sklepu
CyberRescue przekazał, że "w dniu 4 kwietnia 2024 roku popularny sklep internetowy deezee.pl, korzystając z wiadomości e-mail, poinformował swoich klientów o wycieku danych, który miał miejsce w połowie marca".
Jak dodano, "AtomStore, czyli platforma e-commerce współpracująca ze sklepem, poinformowała o możliwym wycieku adresów mailowych oraz informacji o ilości i wartości zamówień".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyciek danych tysięcy użytkowników popularnego e-sklepu
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Drop of Light/Shutterstock