Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 października

Źródło:
CNN, TVN24, PAP

W USA znaleziono ciało podejrzanego o przeprowadzenie masakry w Lewiston. Izrael zaostrzył działania ofensywne w Strefie Gazy. Mateusz Morawiecki chce podjąć się próby sformowania rządu. Z notyfikacji fiskalnej przesłanej Brukseli przez polski rząd wynika, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku ma wynieść 192 miliardy złotych. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 października.

1. Znaleziono ciało podejrzanego o przeprowadzenie masakry w Lewiston

Mężczyzna podejrzany o zabicie 18 osób i zranienie 13 osób w strzelaninach w Lewiston w stanie Maine został znaleziony martwy - przekazały lokalne władze.

ABC News, powołując się na anonimowe źródła w policji, podała, że 40-letni podejrzany Robert Card został znaleziony martwy w wyniku rany postrzałowej, którą sam sobie zadał.

2. Izrael zapowiada ofensywę lądową na Strefę Gazy

Rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari zapowiedział w piątek wieczorem, że Izraelskie Siły Obronne "tej nocy rozszerzą operacje lądowe" w Strefie Gazy. Wcześniej tego dnia minister obrony Izraela Joaw Galant oświadczył, że jego kraj zamierza wkrótce rozpocząć ofensywę lądową.

Według władz Jordanii izraelska operacja już się rozpoczęła. Mieszkańcy Gazy, cytowani przez "Times of Israel" donoszą, że do enklawy wkroczyło izraelskie wojsko, w tym czołgi.

"The New York Times" w rozmowie z rzecznikiem izraelskiej armii ustalił, że część izraelskich wojsk wkroczyła do Strefy Gazy. – Nasi żołnierze i czołgi znajdują się w Strefie Gazy. Strzelają i działają – powiedział mjr Nir Dinar. – Ale wczoraj nasi żołnierze i czołgi również byli w Gazie – dodał, unikając odpowiedzi na pytanie, czy to, co dzieje się w Strefie Gazy, to początek izraelskiej ofensywy lądowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Doradca Netanjahu: dziś w nocy Hamas poczuje nasz gniew

3. Młody mężczyzna usłyszy zarzuty utrudniania poszukiwania Borysa

Funkcjonariusze zatrzymali 19-letniego mieszkańca Ełku, który zadzwonił na policję w Gdyni, twierdząc, że widział w lesie koło Łężyc na Pomorzu Grzegorza Borysa. Ten miał mu grozić nożem.

Mężczyzna odpowie za utrudnianie śledztwa w sprawie 44-letniego żołnierza Marynarki Wojennej, podejrzanego o zabójstwo swojego 6-letniego syna - poinformowała policja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Twierdził, że widział Grzegorza Borysa, 19-latek usłyszy zarzuty utrudniania śledztwa

4. Morawiecki chce szukać większości w Sejmie

W piątek szef rządu na konferencji prasowej po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli został zapytany, na ilu posłów liczy w nowym Sejmie.

Morawiecki odpowiedział, że "proces tworzenia rządu przed nami". Przypomniał, że ponad 7,6 miliona osób zagłosowało na PiS. - Przy tak wielkim zaufaniu mamy nie tylko wolę, nie tylko prawo jako zwycięski obóz, ale mamy też obowiązek podjąć się próby sformowania rządu, jeśli oczywiście prezydent zdecyduje się nam powierzyć w pierwszym kroku tę misję sformowania rządu - oświadczył premier.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Morawiecki: mamy wolę, prawo i obowiązek podjąć się próby stworzenia rządu

5. Rekordowy deficyt w Polsce

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku ma wynieść 192 miliardy złotych - wynika z notyfikacji fiskalnej przesłanej Brukseli przez polski rząd.

Nominalnie to rekord, jednak w stosunku do Produktu Krajowego Brutto (PKB) były okresy, gdy sytuacja była gorsza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rekordowy deficyt w Polsce. Pismo do Brukseli odkrywa prawdę

6. Bohaterowie afery hejterskiej bez powołania do Sądu Najwyższego

Upolityczniona KRS przeprowadziła konkurs na dwa wolne stanowiska sędziowskie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Ubiegało się o nie sześcioro kandydatów w tym były rzecznik prasowy neo-KRS sędzia Maciej Mitera i były zastępca rzecznika prasowego sędzia Jarosław Dudzicz. Sędziowie ci nie uzyskali jednak wystarczającego poparcia w Radzie.

Za kandydaturą Mitery zagłosowało dwóch członków Rady przy 6 głosach przeciw i 11 wstrzymujących się, a kandydaturę Dudzicza ostatecznie poparło 7 członków neo-KRS przy 6 głosach przeciw i 6 wstrzymujących się.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Neo-KRS zdecydowała. Bohaterowie afery hejterskiej bez powołania do SN

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: CNN, TVN24, PAP