Świat

Owiany złą sławą generał w tajemnicy odwiedził Moskwę

Świat

CC BY SA 4.0 | sayyed shahab-o- din vajediSulejmani od 2007 roku uważany jest przez USA za osobę wspierającą terroryzm

Dowódca elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, sił Al-Kuds, gen. Kasem Sulejmani, w lipcu przyleciał na rozmowy do Moskwy - twierdzi anonimowy przedstawiciel Iranu. Rosja złamałaby w ten sposób sankcje ONZ nałożone na Sulejmaniego w 2007 roku, które zakazują mu podróżowania za wspieranie przez niego terroryzmu.

Wcześniej o wizycie, do której dojść miał 24 lipca, poinformowała amerykańska telewizja Fox News, a potwierdzili ją anonimowi przedstawiciele sił bezpieczeństwa USA. Według telewizji Fox Kasem Sulejmani spotkał się w Moskwie m.in. z prezydentem Władimirem Putinem oraz rosyjskim ministrem obrony, Sergiejem Szojgu.

Rosja zaprzecza, USA reaguje

Rzecznik Kremla mimo wszystko zaprzeczył, by wizyta miała miejsce, a anonimowi przedstawiciele rosyjskiego MSZ, do których dotarł Reuters, nie chcieli ani potwierdzić, ani zaprzeczyć tej informacji.

Według strony irańskiej - której przedstawiciele także wypowiadają się anonimowo - tematem rozmów Sulejmaniego w Moskwie były kwestie regionalne, stosunki rosyjsko-irańskie, a także dostawy broni dla Teheranu, zwłaszcza nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej S-300.

Amerykańska ambasador przy ONZ, Samantha Power, wyraziła głębokie zaniepokojenie doniesieniami o tej wizycie i zaznaczyła, że oczekuje ich weryfikacji.

Na domniemaną wizytę zareagował również Biały Dom. Jego rzecznik, Josh Earnest, powiedział, że nie jest w stanie potwierdzić doniesień o wizycie Sulejmaniego w Moskwie, ale doniesienia o niej mają wpływ na rosnące zaniepokojenia USA zachowaniem Iranu.

Amerykanie podkreślają, że sankcje obejmujące Sulejmaniego i całość jednostki Al-Kuds pozostają w mocy bez względu na porozumienie światowych mocarstw z Iranem ws. jego programu nuklearnego. Państwa zachodnie oraz Izrael oskarżają tę formację o wspieranie terroryzmu i dozbrajanie szeregu ugrupowań zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

Rosja chce końca wojny w Syrii

Jak zauważa Reuters, Sulejmani jest również zaangażowany w walki z z bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku. Jego wizyta w Moskwie mogła więc mieć również związek z rosyjskimi staraniami o utworzenie koalicji międzynarodowej na rzecz walki z islamistami i zakończenia wojny domowej w Syrii.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA 4.0 | sayyed shahab-o- din vajedi

Tagi:
Raporty: