Szczepionki na raka płuc. Testy ruszyły również w Polsce

Źródło:
The Guardian, Perspective Media, tvn24.pl
"Badania profilaktyczne w kierunku nowotworów powinny być czymś naturalnym"
"Badania profilaktyczne w kierunku nowotworów powinny być czymś naturalnym"TVN24
wideo 2/4
"Badania profilaktyczne w kierunku nowotworów powinny być czymś naturalnym"TVN24

Ruszyły testy szczepionki mRNA, która ma zwalczać nowotwory płuc oraz chronić przed jego wystąpieniem. Prowadzone są jednocześnie w siedmiu państwach, w tym w Polsce. A pierwszym pacjentem, który otrzymał testowaną szczepionkę w ramach badań w Wielkiej Brytanii, został 67-letni Polak mieszkający w Londynie.

We wtorek lekarze z działającego w ramach University College London instytutu NIHR UCLH CRF rozpoczęli badania na ludziach szczepionki BNT116 firmy BioNTech. Ta ukierunkowana jest na walkę z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, najczęstszą formą nowotworu płuc. Podobnie, jak szczepionki przeciwko COVID-19, opiera się ona na cząsteczkach mRNA, których zadaniem jest przygotowanie układu odpornościowego chorego do rozpoznawania i zwalczania markerów nowotworowych, opisuje "The Guardian".

Dziennik wyjaśnia, że w odróżnieniu od innych metod walki z rakiem, szczepionka BNT116 ma nie niszczyć zdrowych komórek w ciałach jej odbiorców, a jedynie te chore. Koordynator testów leku w Wielkiej Brytanii prof. Siow Ming Lee określił sposób działania BNT116 mianem "następnego wielkiego kroku w leczeniu raka". - Wkraczamy w nową, ekscytująca erę - dodał onkolog.

Szczepionki na raka płuc

Na Wyspach Brytyjskich testy szczepionki BNT116 mają być prowadzone w sześciu placówkach. Pierwszą osobą, której podano tam leku, był 67-letni Janusz Racz. Mężczyzna pochodzi z Polski, ale od 10 lat mieszka w Londynie. Nowotwór wykryto u niego w maju tego roku, do diagnozy doszło "przypadkiem". Postawiono ją w ramach badania innej dolegliwości - opisuje portal "Perspective Media". Dodaje, że niezwłocznie po potwierdzeniu choroby, u mężczyzny wdrożono leczenie chemioterapią i radioterapią.

ZOBACZ TEŻ: Ogromny wzrost zgonów na raka wśród mężczyzn. Niepokojące prognozy

- Chemioterapia była szczególnie trudna, nie chciałbym przechodzić jej ponownie - mówi cytowany przez "Perspective Media" Racz. 67-latek przyznaje, że liczy, iż dzięki szczepionce nie będzie musiał zmagać się z nawrotami nowotworu. Rozmawiając z "Guardianem" Racz powiedział, że do udziału w badaniu zainspirował go jego własny zawód. Sam jest bowiem naukowcem. - Rozumiem, że postęp nauki, zwłaszcza w medycynie, polega na tym, że ludzie zgadzają się brać udział w takich badaniach - stwierdził mężczyzna.

Doktor Siow Ming Lee wyraził nadzieję, że pierwsza faza testów BNT116 zakończy się pomyślnie i pozwoli na kontynuację prac, a w przyszłości także na uratowanie wielu pacjentów z nowotworem płuc. Poza Wielką Brytanią badania nad szczepionką prowadzone są jeszcze w sześciu innych państwach, w tym w Polsce. Działanie BNT116 na ludziach bada Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (OBKWF).

ZOBACZ TEŻ: Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Nowotwory w PolscePAP/Mateusz Krymski

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: The Guardian, Perspective Media, tvn24.pl