Osoby z zagranicznymi paszportami i ranni opuszczają Strefę Gazy

Źródło:
PAP

Uchodźcy z zagranicznymi paszportami zaczęli w środę opuszczać Strefę Gazy przez przejście w Rafah na granicy z Egiptem. Wyjechały też pierwsze karetki z rannymi – poinformowały agencje prasowe. Reuters podał, że porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem zezwalające na ewakuację niektórych osób zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji z USA.

Według agencji AFP kilkadziesiąt osób o podwójnym obywatelstwie wyszło ze Strefy Gazy przez przejście Rafah, które otwarto po raz pierwszy od rozpoczęcia przez Hamas wojny z Izraelem 7 października. Wyjechały także pierwsze karetki pogotowia z rannymi.

Dziennikarz AFP widział, jak na przejście wjeżdża od strony palestyńskiej co najmniej 40 ambulansów, z których każdy wiezie dwóch rannych.

Egipskie stacje telewizyjne transmitują na żywo wjazd ambulansów na teren Egiptu przez Rafah, które jest jedynym przejściem granicznym Strefy Gazy kontrolowanym nie przez Izrael, tylko przez Egipt.

Ustalono listę osób, które mogą opuścić Strefę Gazy

Izrael i Egipt ustaliły listę osób, którym będzie wolno wyjechać ze Strefy Gazy. Władze egipskie zapowiedziały, że z przejścia Rafah będzie mogło skorzystać blisko 90 palestyńskich rannych oraz prawie 450 osób o podwójnym obywatelstwie i posiadających zagraniczne paszporty. Już uprzedzono ambasady odpowiednich państw – powiedział urzędnik, na którego powołała się agencja Reutera.

Według SkyNews na przejściu po stronie egipskiej ustawiła się kolejka kilkudziesięciu egipskich ambulansów z pomocą.

Egipska telewizja podała, że ranni zostaną przewiezieni do prowincjonalnego szpitala w Szejk Zueid, odległego od Rafah o kilkanaście kilometrów, do szpitala w Al-Arisz oraz – w przypadku najciężej rannych - do Kairu.

Według Al-Dżaziry sytuacja na przejściu jest bardzo chaotyczna, gdyż ze Strefy Gazy usiłuje wydostać się wiele osób, których nie ma na liście. Część z nich czeka na szansę opuszczenia Strefy już od tygodni.

Reuters podał, że porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród osób, które będą mogły opuścić Strefę Gazy, znajdują się między innymi pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatele Australii, Austrii, Jordanii i Indonezji.

CZYTAJ: "Koniec świata" w Strefie Gazy. "Dzieci nosiły na rękach inne ranne dzieci, na gruzach wisiały ciała"

Rau: należy umożliwić ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy

W środę szef polskiego MSZ Zbigniew Rau opublikował wpis, w którym odniósł się do trwającego konfliktu w Gazie. "Obie strony konfliktu w Gazie powinny natychmiast zaprzestać działań wojennych i umożliwić ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy" - napisał.

"Pracownicy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej oraz centrali MSZ dokonują wszelkich starań, aby pomóc uwięzionym Polakom wydostać się ze strefy objętej działaniami wojennymi. Robimy wszystko, by znów byli bezpieczni" - zaznaczył.

Armia izraelska oświadczyła w środę, że uderzyła w ponad 11 tysięcy celów w Strefie Gazy od wybuchu wojny zapoczątkowanej przez atak Hamasu na Izrael z tych terenów 7 października.

Według podległego Hamasowi ministerstwa zdrowia od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 8,3 tysiąca Palestyńczyków.

Autorka/Autor:js

Źródło: PAP