Haley: bezprawne działania Rosji uniemożliwiają normalne relacje z USA

[object Object]
Rada Bezpieczeństwa ONZ dyskutuje w poniedziałek o ataku Rosji na ukraińskie okrętyMSW Ukrainy
wideo 2/20

Jako "bezprawne" określiła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zajęcie przez Rosję w niedzielę trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Krymu. Takie działanie czyni, że "niemożliwe" stają się "normalne relacje" na linii Waszyngton-Moskwa - oświadczyła.

- Jak wielokrotnie mówił prezydent mojego kraju (Donald Trump - red.), Stany Zjednoczone opowiadają się za normalnymi stosunkami z Rosją, ale bezprawne działania, takie jak te, to uniemożliwiają - powiedziała amerykańska dyplomatka na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w trybie pilnym w związku z eskalacją napięcia między Rosją a Ukrainą. Wezwała Rosję do zwrócenia ukraińskich okrętów i uwolnienia ich załóg.

"Aroganckie" działanie Rosji

Haley oznajmiła, że zajęcie trzech ukraińskich statków było "oburzającym naruszeniem suwerennego terytorium Ukrainy" i "aroganckim aktem, który społeczność międzynarodowa musi potępić".

W niedzielę trzy ukraińskie niewielkie okręty wojenne - dwa kutry oraz holownik - które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o wpłynięcie na jej wody terytorialne. Ukraina uznała działania Rosjan za akt agresji.

W poniedziałek władze Rosji oznajmiły, że niedzielny incydent był jakoby zaplanowaną przez Ukrainę prowokacją. Również media państwowe, jak np. Rossija24, nie używają na określenie incydentu innych słów niż "prowokacja" ze strony władz Ukrainy.

Państwa zachodnie jednoznacznie potępiły rosyjski atak i wspólnie podkreślają w swoich oświadczeniach zaangażowanie na rzecz wspierania suwerennej Ukrainy. Swoje oburzenie działaniem Rosji wyraziły m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, a także Szwecja, Holandia i Litwa.

Do incydentu doszło w Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym na wschód od Półwyspu Krymskiego, przed mostem wybudowanym przez Rosję po aneksji Krymu.

"Pełne uznanie suwerenności Ukrainy"

Ambasadorowie państw UE zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - Polski, Francji, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - wyrazili w poniedziałek "głębokie zaniepokojenie" wzrostem napięcia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.

"Stali przedstawiciele państw europejskich Rady Bezpieczeństwa ONZ podczas nieformalnej wymiany poglądów członków Rady Bezpieczeństwa w czasie ich wizyty w Pekinie wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnią eskalacją napięcia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej" - czytamy w komunikacie, zamieszczonym w poniedziałek na stronie stałego przedstawicielstwa Francji przy ONZ.

"Potwierdzili oni - jak dodano - swoje pełne uznanie integralności terytorialnej, niezależności i suwerenności Ukrainy w ramach jej granic, uznanych (przez prawo) międzynarodowe, i wezwali Rosję do zapewnienia swobodnego dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim".

Ambasadorowie pięciu państw RB ONZ "wezwali Federację Rosyjską do przywrócenia swobodnej żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej i zwrócili się do wszystkich (stron), aby działały z największą powściągliwością w celu natychmiastowej deeskalacji sytuacji".

"Zatrzymani ukraińscy marynarze powinni zostać uwolnieni, a zajęte okręty (ukraińskiej marynarki wojennej) winny zostać zwrócone" - czytamy w komunikacie.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: