Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Źródło:
Reuters

Prawnik zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został we wtorek zatrzymany w Moskwie - podały rosyjskie media. Zarzucono mu "naruszenia porządku publicznego". Chodzi o Wasilija Dubkowa, który w minionym tygodniu pomagał matce Nawalnego, gdy apelowała do władz Rosji o zwrot ciała jej syna.

O zatrzymaniu Wasilija Dubkowa poinformowała "Nowaja Gazieta Europa" i serwis informacyjny SOTA.

Według wstępnych informacji, prawnikowi Aleksieja Nawalnego zarzucono "naruszenia porządku publicznego". SOTA, powołując się na źródła, przekazała, że Dubkow został przewieziony do komisariatu policji w Szczerbince.

Google Maps

Aleksiej Nawalny był najbardziej znanym przeciwnikiem politycznym Władimira Putina. W połowie lutego władze rosyjskie powiadomiły o niespodziewanej śmierci opozycjonisty. Nawalny miał umrzeć w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat za kratami.

W wersji podawanej przez służby więzienne, Aleksiej Nawalny 16 lutego "źle się poczuł" po spacerze i "niemal od razu stracił przytomność". "Na miejsce natychmiast przybył personel medyczny placówki, wezwano pogotowie. Przeprowadzono wszelkie niezbędne czynności reanimacyjne, które nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Lekarze stwierdzili śmierć skazanego" - przekazano.

CZYTAJ WIĘCEJ: Aleksiej Nawalny nie żyje

Śmierć rosyjskiego opozycjonisty komentuje się szeroko na całym świecie. Liderzy, eksperci czy jego współpracownicy i bliscy wyrażają opinię, że było to morderstwo dokonane przez Kreml.

>> Niedziałające kamery i wizyta FSB. Wątpliwości wokół śmierci Nawalnego <<

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: Reuters