TVN24 | Świat

Domniemana partnerka Putina ma ukrywać się w Szwajcarii. Pojawiła się petycja o jej wydalenie, by "połączyć parę"

TVN24 | Świat

Autor:
eŁKa/az
Źródło:
TVN24/change.org/Reuters
"Alina Kabajewa nie ma dzieci z Władimirem Putinem"
"Alina Kabajewa nie ma dzieci z Władimirem Putinem"tvn24
wideo 2/4
tvn24"Alina Kabajewa nie ma dzieci z Władimirem Putinem". Wideo z 2013 roku

Alina Kabajewa ma być o 31 lat młodszą partnerką – a być może nawet żoną – Władimira Putina i matką ich czworga dzieci. Była mistrzyni olimpijska w gimnastyce i dawna deputowana rosyjskiej Dumy zdaniem szwajcarskich aktywistów ukrywa się w okolicach Lugano. Pod petycją o jej wydalenie z kraju podpisało się już blisko 50 tysięcy osób.

Według mediów oraz aktywistów Alina Kabajewa wraz z dziećmi – a ma ich mieć czwórkę z Putinem: dwójkę chłopców i dwie dziewczynki – przebywa obecnie w luksusowej posiadłości nad jeziorem w okolicy Lugano w Szwajcarii. Opływają w luksusy, mają szczelną ochronę. Dokładna lokalizacja domu jest pieczołowicie chroniona – także przez lokalne władze.

Aktywiści stworzyli na portalu change.org dwie petycje dotyczące Kabajewej. Jedna dotyczy jej wydalenia do Rosji, a druga - pozbawienia tytułów olimpijskich. Ta pierwsza ma już blisko 50 tysięcy podpisów.

Autorzy petycji nazywają Putina "fuehrerem", a Alinę - "jego Ewą Braun". Jak przyznają, są obywatelami Rosji, Białorusi oraz Ukrainy. Apelują do władz Szwajcarii, by znów "połączyć parę" poprzez wydalenie Kabajewej do Rosji.

Putin i Kabajewa – romans na Kremlu

Alina Kabajewa nazywana była "najbardziej giętką kobietą Rosji". Urodzona w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu, Alina Kabajewa trenowała gimnastykę artystyczną od czwartego roku życia. Jej ojciec jest Tatarem, matka - Rosjanką.

Brała udział w olimpiadzie w Sydney w 2000 roku, gdzie zdobyła brązowy medal, oraz w Atenach w 2004 roku, gdzie sięgnęła już po złoto. Ma również tytuły mistrzyni Europy i świata. Karierę sportową zakończyła w 2004 roku i wtedy zajęła się polityką.

Media łączą ją z Władimirem Putinem od 2008 roku. Jako pierwsza romans opisała gazeta "Moskowski Korespondent", która niedługo potem została zamknięta. Oficjalnie - z powodu problemów finansowych.

Rok wcześniej Kabajewa została deputowaną do Dumy z partii Jedna Rosja, politycznego zaplecza Władimira Putina. To "najbardziej giętka kobieta Rosji" miała być powodem rozwodu prezydenta Rosji z jego poprzednią żoną Ludmiłą, który został sfinalizowany w 2013 roku. Związek Putina z o 31 lat młodszą Kabajewą po dziś dzień nie został oficjalnie potwierdzony ani przez parę, ani przez Kreml.

Jak informował media lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, Putin miał poślubić swoją kochankę niedługo po rozwodzie – we wrześniu 2013 roku. Ona sama Nawalnego nazwała "zwykłym złodziejem", który "powinien siedzieć w więzieniu".

Szwajcarskie obywatelstwo – czy nie doszło do korupcji?

Zdaniem autorów petycji o wydalenie Kabajewej, ukryła się ona na terytorium Szwajcarii przed sankcjami. Aktywiści podają też w wątpliwość procedury, według których kobieta oraz jej dzieci w ogóle otrzymały szwajcarskie obywatelstwo. Naciskają, by sprawdzić, czy nie doszło do korupcji. "W czasach takich jak te, przepełnionych ogromną niepewnością, musicie być surowi w swoich działaniach w odniesieniu do beneficjentów reżimu Putina!" – piszą autorzy petycji.

Czytaj także: tak żyją dzieci rosyjskich oligarchów

Jak przekazał Reuters, Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców (Swiss Bankers Association, SBA) oszacowało, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów. Wiadomo, że w tym kraju ma swoje posiadłości wielu oligarchów blisko związanych z Kremlem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/az

Źródło: TVN24/change.org/Reuters

Pozostałe wiadomości