Prasa zagraniczna: Polska "wraca" do Europy

Aktualizacja:
 
TVN24.plEuropejska prasa o expose Donalda Tuska

Gazety zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie Europy poświęcają dużo uwagi expose Donalda Tuska. W większości komentarzy da się wyczuć dużą dozę optymizmu dotyczącego polityki zagranicznej nowego rządu. Pojawiają się jednak także wypowiedzi ostrożniejsze.

Nowa era w dyplomacji

- Nowy premier Donald Tusk pokazał wyraźnie, jak bardzo chce odwrócić się plecami do dyplomacji europejskiej w wykonaniu braci Kaczyńskich, którzy przez ostatnie dwa lata byli przyczyną wielu silnych napięć z Brukselą - pisze francuski dziennik "Le Figaro".

Autor przewiduje, że nie można oczekiwać zdecydowanych zmian w sojuszu Polski z USA, nawet jeśli polskie wojska mają opuścić Irak już w 2008 roku. - Waszyngton pozostaje solidnym przyjacielem, a przyjaźń ta może być tylko wzmocniona poprzez większą

Donald Tusk chce przywrócić Polsce polityczną normalność i pozycję w UE, które kraj stracił pod rządami Jarosława Kaczyńskiego Goeteborg Posten

- W swym przemówieniu w Sejmie Donald Tusk zaprezentował się jako polski mąż stanu, który po dwóch latach politycznych konwulsji chce przywrócić w Polsce nie tylko polityczną normalność, ale i pozycję w UE, które kraj stracił pod rządami Jarosława Kaczyńskiego - pisze w sobotnim komentarzu redakcyjnym szwedzki "Goeteborg Posten".

Komentator zwraca uwagę, że Tusk w expose stwierdził, iż strategicznym partnerem Polski w UE są Niemcy. Pomoc z ich strony ułatwi - zdaniem dziennika - odbudowę wcześniejszej dobrej współpracy między Paryżem, Berlinem i Warszawą.

Przełom nie jest oczywisty

Belgijski dziennik "Le Soir" powątpiewa, czy expose zapowiada przełom w europejskiej polityce Polski. - Euro, traktat z Lizbony i dialog: nowy premier przywraca Polskę Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście? - zastanawia się autor korespondencji z Warszawy.

Platforma dała sobie narzucić plan działań braci Kaczyńskich, którzy wykorzystywali Europę Le Soir

- Platforma dała sobie narzucić plan działań braci Kaczyńskich, którzy wykorzystywali Europę. Dzisiaj parametry ustalone przez Kaczyńskich będą podtrzymane. Nowy rząd nie ma wyboru: będzie musiał być w Brukseli wojowniczy - pisze gazeta powołując się na anonimowego eksperta.

Nieobecny prezydent

Nieobecność szefa państwa na expose nowego rządu dowodzi, że między dwoma najwyższymi osobistościami państwowymi w Polsce rozpoczęły się tarcia. Rossijskaja Gazieta

Według dziennika, dowodem tego może być także dążenie prezydenta do zachowania istotnego wpływu na politykę zagraniczną. - Lech Kaczyński zamierza uczynić b. szefowa MSZ Annę Fotygę odpowiedzialną w swojej kancelarii za prowadzenie polityki zagranicznej - zauważa gazeta. - Jednak obecny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wziął inicjatywę w swoje ręce. Zwolnił już urzędnika, który w MSZ odpowiadał za relacje z Niemcami - podsumowuje.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości