Pokojowa Nagroda Nobla 2021 dla dwojga dziennikarzy

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku
Dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku
TVN24
Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 została przyznana. Otrzymali ją dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji. Jak argumentowano, dziennikarzy wyróżniono "za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym dla demokracji". - Uważam, że jest to nagroda dla moich ukochanych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli - dla Anny Politkowskiej, Jurija Szczekoczichina, Igora Dominikowa - powiedział Muratow.

Maria Ressa jest filipińską dziennikarką, reporterką śledczą. Dmitrij Muratow jest dziennikarzem z Rosji, redaktorem naczelnym niezależnej "Nowej Gaziety".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- [Maria] Ressa oraz [Dmitrij] Muratow otrzymują Pokojową Nagrodę Nobla za swą odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji - mówiła szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen. Zaznaczyła, że tegoroczni laureaci "reprezentują wszystkich dziennikarzy, którzy stoją na straży tej idei w świecie, w którym demokracja i wolność mediów napotykają coraz większe trudności".

Berit Reiss-Andersen podkreśliła, że "wolne, niezależne i rzetelne dziennikarstwo służy ochronie przed nadużyciami władzy, kłamstwami oraz wojenną propagandą".

Maria Ressa - kim jest?

Maria Ressa, współzałożycielka portalu Rappler, została wyróżniona za wykorzystywanie wolności słowa w celu "ujawniania nadużyć władzy, przemocy i rosnącego autorytaryzmu w jej rodzimym kraju, Filipinach". - Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną - dodała Reiss-Andersen.

Maria RessaGetty Images North America

Dmitrij Muratow - kim jest?

Komitet noblowski uznał zasługi Muratowa, współzałożyciela i wieloletniego redaktora naczelnego rosyjskiej gazety "Nowaja Gazieta", który przez dziesięciolecia bronił wolności słowa w Rosji. - Od chwili powstania w 1993 roku "Nowaja Gazieta" publikuje krytyczne artykuły na tematy dotyczące korupcji, przemocy policji, nielegalnych aresztowań, manipulacji wyborczych, fabryk trolli, a także użycia rosyjskich wojsk w Rosji i poza nią. Przeciwnicy "Nowej Gazety" odpowiadali na to groźbami, przemocą i morderstwami. Od czasu powstania gazety zginęło sześciu jej dziennikarzy, w tym Anna Politkowska, która pisała o wojnie w Czeczenii. Pomimo zabójstw i gróźb redaktor naczelny Muratow nie porzucił zasady niezależności i konsekwentnie bronił prawa dziennikarzy do pisania na wybrane tematy, ponieważ spełnia to profesjonalne i etyczne standardy dziennikarskie - powiedziała Berit Reiss-Andersen.

- Uważam, że jest to nagroda dla moich ukochanych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli - dla Anny Politkowskiej, Jurija Szczekoczichina, Igora Dominikowa - powiedział Muratow. Zapowiedział, że decyzję, na co przeznaczy nagrodę, podejmie razem z redakcją "Nowej Gaziety".

Dmitrij MuratowDPA

Po ogłoszeniu laureatów tegorocznej nagrody gratulacje Dmitrijowi Muratowowi złożył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Pracuje wytrwale w zgodzie z własnymi przekonaniami, poświęcił się im. Jest utalentowany i odważny – mówił Pieskow.

329 nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla 2021

Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla norweski komitet wybrał spośród 329 nominacji, z czego 234 dotyczyło osób, 95 organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii.

Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także 10 milionów koron (równowartość 980 tysięcy euro). W połowie października ma zapaść decyzja, czy w związku z trwającą pandemią COVID-19 możliwe będzie zorganizowanie uroczystości wręczenia nagrody 10 grudnia w Oslo.

Pokojowa Nagroda NoblaShutterstock

Nagroda Nobla 2021 - dotychczasowi laureaci

Poniedziałkowe ogłoszenie laureatów z dziedziny fizjologii lub medycyny rozpoczęło serię konferencji prasowych, podczas których ogłaszani są kolejni zwycięzcy. Laureatami Nagrody Nobla 2021 za najważniejsze dokonania w dziedzinie fizjologii lub medycyny zostali David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycia receptorów temperatury i dotyku. 

We wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk poinformowała, że Nagrodę Nobla 2021 z fizyki została podzielona pomiędzy trzech naukowców: Syukuro Manabego (USA), Klausa Hasselmanna (Niemcy) oraz Giorgio Parisiego (Włochy). Parisi otrzyma połowę nagrody w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 980 tys. euro), drugą połową podzielą się po równo Manabe i Hasselmann.

W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk oświadczyła, że w dziedzinie chemii w tym roku doceniono Benjamina Lista i Davida W.C. MacMillana.

W czwartek Akademia Szwedzka przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury Abdulrazakowi Gurnahowi. W uzasadnieniu wyjaśniono, że Gurnah doceniony został za "bezkompromisowe i pełne zrozumienia zgłębienie efektów kolonializmu oraz losu uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami".

Autor:ft//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości