Literacka Nagroda Nobla 2021 dla Abdulrazaka Gurnaha

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
tvn24.pl

Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie literatury została przyznana. Najważniejsze wyróżnienie literackie świata trafiło do Abdulrazaka Gurnaha. Laureat w rozmowie z Reutersem wyznał, że nie mógł uwierzyć, póki nie zostało to oficjalnie ogłoszone.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest przez Akademię Szwedzką. W Sali Giełdy w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie sekretarz Akademii Mats Malm poinformował w czwartek, że w tym roku wyróżniono Abdulrazaka Gurnaha.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka wyjaśniła, że Gurnah doceniony został za "bezkompromisowe i pełne zrozumienia zgłębienie efektów kolonializmu oraz losu uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami".

Nagroda Nobla 2021 - Abdulrazak Gurnah

118. zdobywca literackiej Nagrody Nobla - Abdularazak Gurnah - urodził się w 1948 roku na Zanzibarze (Tanzania). 20 lat później wyjechał do Wielkiej Brytanii jako student. Obecnie jest profesorem literatury postkolonialnej na University of Kent. Dotychczas wydał 10 powieści, wszystkie w języku angielskim. Największą popularność przyniosła mu książka "Paradise" z 1994 roku, która znalazła się między innymi na krótkiej liście Nagrody Bookera. "By the Sea" (2001) oraz "Desertion" (2005) również znalazły się wśród książek, które miały szansę na nominację do Bookera. 

Abdulrazak GurnahGetty Images Europe

Gurnah: to była ogromna niespodzianka

- To wspaniałe i niesamowite - powiedział nowy noblista w rozmowie z Reutersem. - Jestem bardzo wdzięczny Akademii Szwedzkiej za nominowanie mnie i mojej pracy - dodał.

- To wspaniałe. To wielka nagroda i ogromna lista rewelacyjnych pisarzy. Ciągle to do mnie dociera. To była ogromna niespodzianka. Zanim w to uwierzyłem, musiałem poczekać, aż zostanie to oficjalnie ogłoszone - wyznał.

Nagroda Nobla 2021 - dotychczasowi laureaci

Poniedziałkowe ogłoszenie laureatów z dziedziny fizjologii lub medycyny rozpoczęło serię konferencji prasowych, podczas których ogłaszani są kolejni zwycięzcy. Laureatami Nagrody Nobla 2021 za najważniejsze dokonania w dziedzinie fizjologii lub medycyny zostali David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycia receptorów temperatury i dotyku. 

We wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk poinformowała, że Nagrodę Nobla 2021 z fizyki została podzielona pomiędzy trzech naukowców: Syukuro Manabego (USA), Klausa Hasselmanna (Niemcy) oraz Giorgio Parisiego (Włochy). Parisi otrzyma połowę nagrody w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 980 tys. euro), drugą połową podzielą się po równo Manabe i Hasselmann.

W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk oświadczyła, że w dziedzinie chemii w tym roku doceniono Benjamina Lista i Davida W.C. MacMillana.

W piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jak podał Instytut Nobla, w tym roku napłynęło 329 nominacji, z czego 234 dotyczy osób, a 95 – organizacji. Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy w poniedziałek 11 października w Sztokholmie.

Literacka Nagroda Nobla - polskie akcenty

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas 117 osób, z czego 16 to kobiety. Statystyki historii literackiego Nobla wyglądają bardzo ciekawie z perspektywy polskiej. Akademia Szwedzka doceniła pięciu polskojęzycznych twórców: Henryka Sienkiewicza (1905 r.), Władysława Reymonta (1924 r.), Czesława Miłosza (1980 r.), Wisławę Szymborską (1996 r.) oraz Olgę Tokarczuk (za rok 2018, przyznana w 2019 r.).

Do tego grona - zgodnie z wieloma głosami historyków literatury - należy dodawać Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidysz. Singer, który urodził się w 1902 roku niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego - chociaż wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1935 - nigdy nie odrzucił polskiej tożsamości i uważał się za warszawiaka. W 1978 roku Akademia Szwedzka doceniła go za "pełną uczucia sztukę prozatorską, która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy".

Mamy nową noblistkę. Olga Tokarczuk wyróżniona przez Akademię Szwedzką
Mamy nową noblistkę. Olga Tokarczuk wyróżniona przez Akademię Szwedzką (wideo z 2019 roku)Fakty TVN

Nagrodzona w 2019 roku Olga Tokarczuk (za rok 2018) jest drugą Polką i pierwszą prozaiczką w tym gronie. W dniu ogłoszenia decyzji Akademii Szwedzkiej była zaledwie o kilka miesięcy starsza od najmłodszego polskiego literackiego noblisty - Władysława Reymonta.

Z ujawnionych dotychczas dokumentów wynika, że najczęściej nominowaną polską pisarką była Maria Dąbrowska (1939, 1957, 1959, 1960, 1965) i Henryk Sienkiewicz (rokrocznie w latach 1901-1905). Stefan Żeromski uzyskał cztery nominacje (lata 1921-24), tyle samo razy był to Jarosław Iwaszkiewicz (1957, 1963, 1965, 1966).

Władysław Reymont nominowany był również czterokrotnie: w latach 1919, 1920 i 1922 i 1924.

Autor:tmw\mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Raporty:
Pozostałe wiadomości