Zamach w Nowym Orleanie, wybuch przed hotelem Trumpa, wstrzymany tranzyt rosyjskiego gazu

Źródło:
PAP, TVN24
Kierowca wjechał w tłum w Nowym Orleanie. Co najmniej 10 osób nie żyje
Kierowca wjechał w tłum w Nowym Orleanie. Co najmniej 10 osób nie żyje Artur Molęda/Fakty TVN
wideo 2/4
Kierowca wjechał w tłum w Nowym Orleanie. Co najmniej 10 osób nie żyje Artur Molęda/Fakty TVN

W USA w Nowym Orleanie doszło do zamachu, w którym zginęło co najmniej 15 osób. Przed Trump International Hotel w Las Vegas doszło do eksplozji samochodu marki Tesla. Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 stycznia.

1. Zamach w Nowym Orleanie

Jadący białym pickupem 42-letni Shamsud Din Jabbar przełamał policyjne barykady i wjechał w tłum ludzi na Bourbon Street w turystycznym centrum Nowego Orleanu, Dzielnicy Francuskiej. Następnie wyjął karabin i zaczął strzelać, lekko raniąc dwóch policjantów. Władze poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych zamachu wzrosła do 15. 30 osób jest rannych.

FBI poinformowało w oświadczeniu, że sprawca ataku nie żyje, a w jego pojeździe znaleziono flagę ISIS, w związku z czym trwają prace nad "ustaleniem potencjalnych powiązań i przynależności sprawcy do organizacji terrorystycznych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Próbował przejechać jak najwięcej ludzi". 15 zabitych i 30 rannych. Pierwsze informacje o sprawcy

Atak w Nowym OrleanieSHAWN FINK/PAP/EPA

2. Potężna eksplozja przed hotelem Trumpa

Przed Trump International Hotel w Las Vegas doszło do eksplozji samochodu marki Tesla. Lokalne władze poinformowały, że jedna osoba zginęła, a co najmniej siedem zostało rannych.

Wybuch jest traktowany przez śledczych jako możliwy akt terroryzmu - podała telewizja CNN powołując się na źródło w organach ścigania. Samochód miał być wyładowany dużą liczbą fajerwerków, paliwem i miał system detonacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eksplozja tesli przed hotelem Trumpa

3. Wstrzymany tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę

Resort energetyki w Kijowie podał, że o godzinie 7 czasu lokalnego (godzina 6 w Polsce), "w interesie bezpieczeństwa narodowego", Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. - To wydarzenie historyczne. Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca - oznajmił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

W środę rano wygasła bowiem 5-letnia umowa między Moskwą a Kijowem w sprawie tranzytu gazu, której Ukraina nie przedłużyła.

"Wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę to jedna z największych porażek Rosji, która wykorzystuje ten surowiec jako broń energetyczną" - napisał w środę na portalu X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski reaguje na wstrzymany tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. "Kto pod kim dołki kopie…"

4. Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Polska przejęła po Węgrzech prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Uroczysta inauguracja prezydencji odbędzie się 3 stycznia.

Priorytetami będą bezpieczeństwo militarne, energetyczne, ekonomiczne, żywnościowe, zdrowotne, informacyjne i cywilne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

5. Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Strefa obejmuje obecnie 29 krajów (25 z 27 państw członkowskich, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), zamieszkanych łącznie przez 420 mln osób. Jak dotąd nie zostały jeszcze zniesione kontrole na granicach wewnętrznych z Cyprem, do Schengen nie należy też Irlandia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bułgaria i Rumunia weszły do "pełnego Schengen"

Autorka/Autor:asty/ads

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SHAWN FINK/PAP/EPA