Na kampusie Uniwersytetu Stanu Floryda w Tallahassee doszło do strzelaniny. Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty dwóm kolejnym podejrzanym w śledztwie dotyczącym afery wizowej. Z kolei polskie drużyny – Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok - zakończyły udział w Lidze Konferencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 18 kwietnia.
1. Strzały na uniwersytecie
Na kampusie Uniwersytetu Stanu Floryda w Tallahassee doszło do strzelaniny. Z najnowszych informacji przekazywanych przez policję wynika, że zginęły dwie osoby. Nie były studentami. Co najmniej sześć osób zostało rannych.
Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego krótko po otrzymaniu zgłoszenia o strzelaninie - podał szef uniwersyteckiej policji Jason Trumbower.
2. Kolejne zarzuty w aferze wizowej
Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty dwóm kolejnym podejrzanym w śledztwie dotyczącym afery wizowej - to Marcin J. i Beata B., byli dyrektorzy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Zdaniem śledczych przekroczyli swoje uprawnienia, wywierając naciski w sprawie procedur wizowych.
3. Polskie zespoły żegnają się z europejskimi pucharami
Legia Warszawa żegna się z Europą z wysoko uniesioną głową. Drużyna Goncalo Feio sensacyjnie pokonała w Londynie Chelsea 2:1. W półfinale Ligi Konferencji zagra angielska ekipa, która miała zaliczkę z pierwszego meczu w Warszawie.
Również piłkarze Jagiellonii Białystok na ćwierćfinale zakończyli udział w Lidze Konferencji. Z rozgrywkami pożegnali się godnie, remisując w rewanżu z Realem Betis 1:1. Dwumecz zespół z Sewilli wygrał 3:1.
4. Trzaskowski z największym poparciem
Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej może liczyć na największe poparcie - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24.
Na drugim miejscu znalazł się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji. Ten ostatni traci najwięcej w porównaniu z poprzednim badaniem.
5. Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o mowie nienawiści
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację Kodeksu karnego. Chodzi o ustawę o mowie nienawiści.
Sejm przyjął tę ustawę 6 marca. Nowelizacja Kodeksu karnego zmienia katalog przesłanek dotyczących przestępstw motywowanych nienawiścią - do przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej i bezwyznaniowości Sejm dodał wiek, płeć, bycie w niepełnosprawności, orientację seksualną.
Autorka/Autor: asty/akw
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: DON HAYES/PAP/EPA