MON: Niemcy zaoferowały Polsce wydłużenie obecności Patriotów do końca roku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Minister obrony Niemiec odwiedza miejsce stacjonowania systemów Patriot w Polsce
Minister obrony Niemiec odwiedza miejsce stacjonowania systemów Patriot w PolsceReuters
wideo 2/2
Minister obrony Niemiec odwiedza miejsce stacjonowania systemów Patriot w PolsceReuters

Niemcy zaoferowały wydłużenie obecności Patriotów w Polsce do końca 2023 roku - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, potwierdzając wtorkowe doniesienia Reutersa, powołującego się na niemiecki resort obrony. Berlin zaznaczył, że obecność baterii w Polsce po tym okresie "nie jest przewidziana".

We wtorek agencja Reuters poinformowała, że Niemcy zaoferowały wydłużenie obecności Patriotów w Polsce do końca 2023 roku. Niemieckie ministerstwo, według agencji, poinformowało, że dalsze wydłużanie obecności Patriotów w Polsce nie jest już przewidziane ze względu na planowane włączenie ich części do Sił Szybkiego Reagowania NATO w 2024 roku, a także prace serwisowe niektórych wyrzutni.

W środę polski resort obrony poinformował Polską Agencję Prasową, że otrzymał od strony niemieckiej potwierdzenie rozmieszczenia niemieckich baterii Patriot do końca 2023 roku.

Niemieckie Patrioty w Polsce

Jak przypomniał Reuters, obecnie w Polsce przebywa około 300 niemieckich żołnierzy obsługujących trzy baterie Patriot. Stacjonują oni w okolicy Zamościa.

W lipcu szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem mówił, że strona polska jest zainteresowana obecnością niemieckich baterii Patriot w Polsce "przynajmniej do końca tego roku". Propozycję dyslokacji niemieckiego sprzętu na wschodniej granicy Polski wysunęła pod koniec 2022 roku ówczesna minister obrony Niemiec Christine Lambrecht po tym, jak w listopadzie na teren Polski wleciała rakieta, która spadła w przygranicznym Przewodowie, zabijając dwie osoby.

Szef MON: chcemy, by niemieckie Patrioty były w Polsce przynajmniej do końca tego roku

System rakietowy Patriot PAP

Autorka/Autor:mjz,ft/adso,kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: