Pierwsza taka wizyta papieska. Franciszek rozmawiał z Macronem

Źródło:
PAP
Papież Franciszek udał się na Korsykę
Papież Franciszek udał się na KorsykęReuters
wideo 2/3
Papież Franciszek udał się na KorsykęReuters

Papież Franciszek przybył w niedzielę rano na Korsykę. W głównym mieście francuskiej wyspy - Ajaccio spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej odprawił mszę na placu Austerlitz. Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedził Korsykę.

Po krótkim locie z Rzymu papieski samolot około godziny 9 wylądował na lotnisku imienia Napoleona Bonaparte w Ajaccio. To 47. zagraniczna pielgrzymka Franciszka, trzecia w tym roku po wyprawie do Azji i Oceanii oraz po wizycie w Luksemburgu i Belgii i zarazem jedna z najkrótszych.

Niedzielna podróż to trzecia wizyta Franciszka we Francji. W 2014 roku odwiedził instytucje europejskie w Strasburgu, a we wrześniu ubiegłego roku był w Marsylii. Wieczorem papież wróci do Rzymu.

Papież udał się na francuską wyspę dwa dni przed swoimi 88. urodzinami.

Powitanie papieża na KorsyceTiziana Fabi / AFP / East News

Pierwsza wizyta papieża na Korsyce

Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedza Korsykę, gdzie szczególnie zakorzenione są tradycje pobożności ludowej.

Udział w kongresie poświęconym tej tematyce to główny cel wizyty papieża, lecz Franciszek spotkał się także z duchowieństwem w miejscowej katedrze, odprawił mszę na placu Austerlitz i przeprowadził rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Macron przyleciał na wyspę na pół godziny rozmowy z papieżem w wyjątkowo trudnym dla niego politycznie czasie, po upadku rządu Michela Barniera i mianowaniu Francois Bayrou nowym premierem.

Czytaj też: Emmanuel Macron mianował nowego premiera

Polityk podarował papieżowi księgę poświęconą katedrze Notre Dame w Paryżu, która przed tygodniem została uroczyście otwarta po pożarze.

Przed spotkaniem z francuskim prezydentem papież odprawił mszę w Ajaccio. Lokalne władze podały, że na placu i w innych punktach, gdzie ustawiono telebimy, w mszy uczestniczyło około 15 tysięcy osób. Na ulicach głównego miasta wyspy papieża pozdrawiały tysiące osób.

Franciszek o "zdrowej laickości"

W swoim pierwszym przemówieniu na wyspie papież mówił, że dzięki "zdrowej laickości" religia nie jest "obciążona polityką, podyktowaną przez interes i niekiedy niezbyt zgodną, a nawet sprzeczną z wiarą". Podkreślił, że jest ona "potrzebna, a nawet niezbędna". Słowa o "zdrowej laickości" powtórzył za swoim poprzednikiem, Benedyktem XVI.

- W ten sposób można wyzwolić więcej energii i współdziałania, bez uprzedzeń i bez pryncypialnego sprzeciwu, w otwartym, szczerym i owocnym dialogu - zaznaczył papież. Przestrzegł przed "ideologicznymi osądami", które przeciwstawiają sobie kulturę chrześcijańską i kulturę laicką.

Podkreślając, że na Korsyce pobożność ludowa jest bardzo zakorzeniona, zauważył, że "uwydatnia ona wartości wiary, a jednocześnie jest wyrazem oblicza, historii i kultury narodów". - W tym przeplataniu się kształtuje się nieustanny dialog między światem religijnym a świeckim, między Kościołem a instytucjami cywilnymi i politycznymi - ocenił Franciszek.

Zaapelował do wiernych i duszpasterzy, do polityków i osób pełniących funkcje publiczne, aby zawsze pozostawali blisko ludzi, "wsłuchując się w ich potrzeby, rozumiejąc ich cierpienia, interpretując ich nadzieje". Jak dodał, "każda władza wzrasta tylko w bliskości".

Papież Franciszek na KorsyceANSA

Na całej trasie przejazdu papieża, z lotniska do miejsca kongresu, Franciszka witały tysiące osób.

Autorka/Autor:momo/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ETTORE FERRARI