Orban w Chinach. Pochwalił "konstruktywne i ważne inicjatywy" Pekinu

Źródło:
PAP
Węgry ledwo objęły prezydencję w Radzie UE, a Viktor Orban poleciał do Moskwy, ku uciesze Władimira Putina
Węgry ledwo objęły prezydencję w Radzie UE, a Viktor Orban poleciał do Moskwy, ku uciesze Władimira Putina
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Węgry ledwo objęły prezydencję w Radzie UE, a Viktor Orban poleciał do Moskwy, ku uciesze Władimira PutinaKatarzyna Sławińska/Fakty TVN

O "stworzenie warunków" do bezpośredniego dialogu między Ukrainą i Rosją zaapelował przywódca Chin Xi Jinping w poniedziałek podczas spotkania z premierem Węgier Viktorem Orbanem - podały państwowe media. Orban pochwalił "konstruktywne i ważne inicjatywy" Pekinu na rzecz osiągnięcia pokoju.

Podczas spotkania z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping podkreślił, że w interesie wszystkich stron leży "poszukiwanie politycznego rozwiązania" poprzez szybkie zawieszenie broni - napisało chińskie MSZ w poniedziałkowym oświadczeniu cytowanym przez agencję Xinhua.

"Społeczność międzynarodowa powinna stworzyć warunki do wznowienia bezpośredniego dialogu i negocjacji między obiema stronami oraz zapewnić pomoc. Zawieszenie broni w tym konflikcie może nastąpić możliwie szybko tylko wtedy, gdy wszystkie główne mocarstwa wykażą się pozytywną, a nie negatywną energią" - dodano.

"Chiny na swój sposób aktywnie zachęcają do pokoju i promują rozmowy"

"Chiny na swój sposób aktywnie zachęcają do pokoju i promują rozmowy, a także zachęcają i wspierają wszelkie wysiłki sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu" - zapewnił chiński przywódca. "Chiny i Węgry podzielają podstawowe idee i kierunki działań. Chiny są gotowe kontynuować komunikację ze stroną węgierską i wszystkimi zainteresowanymi stronami" - podkreślono.

Orban pochwalił "konstruktywne i ważne inicjatywy" Chin na rzecz osiągnięcia pokoju i opisał Pekin jako siłę stabilizującą wśród globalnych zawirowań - przekazał rządowy nadawca CCTV. Oprócz Rosji i Ukrainy koniec wojny "zależy od decyzji trzech światowych mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Chin" - napisał Orban w poście na Facebooku, do którego dołączono zdjęcie, na którym ściska dłoń Xi.

To drugie spotkanie premiera Węgier z przywódcą Chin w ciągu dwóch miesięcy. Poprzednio Orban gościł Xi w swoim kraju podczas jego podróży po Europie, w trakcie której odwiedził Francję i Serbię.

Podróże Orbana

Wizyta w Pekinie jest już trzecią niespodziewaną podrózą Orbana w ramach - jak sam to określił - "misji pokojowej" od czasu przejęcia przez Węgry półrocznej, rotacyjnej prezydencji w Radzie UE. Wcześniej odwiedził Kijów i Moskwę; ta ostatnia wizyta spotkała się z nieprzychylną reakcją pozostałych państw UE. Szef gabinetu politycznego premiera Balazs Orban oświadczył w niedzielę, że Węgry chcą otworzyć kanały komunikacji pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jak dodał, premier uważa za swój obowiązek, aby Wspólnota podjęła aktywne działania w sprawie wojny na Ukrainie ponieważ "inercja i hasła powtarzane do tej pory wydają się prowadzić donikąd", chociaż zdaje sobie sprawę, że nie ma mandatu aby występować w roli reprezentanta UE.

W lutym 2023 roku Chiny przedstawiły własny, 12-punktowy plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie. Pekin nie wysłał swoich przedstawicieli na zorganizowany w połowie czerwca szczyt pokojowy w Szwajcarii, ogłaszając wspólnie z Brazylią własną propozycję organizacji konferencji pokojowej.

Zobacz też: "Jeśli naprawdę szukasz pokoju, nie podajesz dłoni krwawemu dyktatorowi". Echa wizyty Orbana w Moskwie

Viktor Orban i Wołodymyr Zełenski, 2 lipcaPAP/EPA

Krytyka Orbana po spotkaniu z Putinem

W piątek premier Węgier udał się do Moskwy trzy dni po niespodziewanej wizycie w Kijowie, gdzie pojawił się po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. W rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim poruszył m.in. temat ewentualnego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych.

Zobacz także: Viktor Orban w Kijowie. Zwrócił się o "szybkie zawieszenie broni"

Od wizyty Orbana w Rosji odcięli się czołowi politycy Unii Europejskiej i NATO. Ukraińskie MSZ poinformowało, że Węgry podjęły decyzję o wizycie premiera Orbana w Moskwie bez uzgodnienia czy koordynacji z Kijowem. "Dla naszego państwa zasada 'żadnych porozumień o Ukrainie bez Ukrainy' pozostaje nienaruszalna i apelujemy do wszystkich państw o jej surowe przestrzeganie" - podało MSZ.

Inicjatywę węgierskiego premiera krytykowali też między innymi premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił, że Orban "najpierw pojechał do Ukrainy, gdzie jeszcze świeża jest krew ofiar rosyjskiego imperializmu. Później jedzie ściskać prawicę komuś, kto za tę krew odpowiada, kto odpowiada za te gwałty, kto odpowiada za to nieszczęście, za burzenie szpitali, za ataki na elektrownie, za zabijanie ludzi".

Czytaj także: Komentarze po spotkaniu Orbana z Putinem. "Jest w tym coś okrutnego"

Orban: jestem osobą, która ma możliwość rozmawiać ze wszystkimi

Sam Orban nazwał wizyty w Kijowie i Moskwie "misją pokojową". - W tej chwili jestem jedynym zachodnim przywódcą, który może prowadzić rozmowy jednocześnie w Kijowie i Moskwie - ocenił węgierski premier. - Wszyscy pozostali stworzyli sytuację, w której nie mogą bezpośrednio się komunikować z dwoma stronami, przede wszystkim z Rosjanami - mówił polityk.

- Nie patrząc na to, jak wielką cenę politycznie muszę zapłacić w Brukseli, próbuję coś zrobić, ponieważ mój kraj sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i jestem osobą, która ma możliwość rozmawiać ze wszystkimi - przekonywał.

Orban przyznał wcześniej, że Węgry nie mają mandatu do prowadzenia negocjacji w imieniu Unii w sprawie wojny w Ukrainie, stwierdził jednak, że chce wybadać stanowiska obu walczących stron. Według słów premiera przygotowuje on raport na ten temat dla członków Rady Europejskiej.

W wywiadzie dla "Die Weltwoche" Orban zaznaczył, że jego podróż do Moskwy była przygotowywana w największej tajemnicy. - Informacja o spotkaniu w Moskwie przeciekła dopiero wtedy, kiedy poprosiliśmy o przelot nad Polską - stwierdził Orban.

Pierwsze spotkanie Orbana z Putinem miało miejsce w 2009 roku, kiedy węgierski polityk był jeszcze w opozycji. Do ostatniego przed piątkową wizytą w Moskwie doszło na początku lutego 2022 roku, trzy tygodnie przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Autorka/Autor:ek,ks/kg, mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN/SPUTNIK/KREMLIN / POOL