Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Źródło:
Guardian, zwrotnikraka.pl, tvn24.pl
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę Marek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/3
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę Marek Nowicki/Fakty TVN

Rośnie odsetek osób, u których diagnozowany jest rak płuc, a które nigdy nie paliły papierosów - informuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem. Według ekspertów winne może być zanieczyszczenie powietrza.

W poniedziałek, w przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem, na łamach czasopisma "The Lancet Respiratory Medicine" ukazało się nowe badanie autorstwa Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC). Naukowcy alarmują w nim, że rośnie odsetek osób, u których zdiagnozowano raka płuc, choć nigdy nie paliły papierosów. Według IARC jest to obecnie piąta przyczyna zgonów z powodu nowotworów wśród osób niepalących na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Gdy traci się wszystko, pozostaje wolność wyboru, jak będziemy cierpieć

Rak płuc wśród osób niepalących

Jak opisuje "The Guardian", rak płuc wśród osób niepalących występuje niemal wyłącznie jako gruczolakorak (adenocarcinoma). Stał się on w ostatnich latach dominującym podtypem raka płuc. Spośród prawie 2,5 mln nowych przypadków raka płuc na świecie odnotowanych w 2022 roku, ponad 717 tys. przypadków wśród mężczyzn i prawie 542 tys. wśród kobiet stanowił właśnie gruczolakorak. To odpowiednio 45,6 i 59,7 proc., podczas gdy w 2020 roku było to odpowiednio 39 proc. i 57,1 proc. Jednocześnie według naukowców w przypadku prawie 114,5 tys. mężczyzn i prawie 80,4 tys. kobiet, a zatem ok. 15 proc. wszystkich przypadków tego typu nowotworu, przyczyną jego rozwoju było zanieczyszczenie powietrza.

Zdaniem naukowców pojawia się coraz więcej dowodów na związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a rozwojem raka płuc. Badacze zauważyli, że najgorsza sytuacja pod tym względem występuje we wschodniej Azji, w szczególności w Chinach.

Według portalu zwrotnikraka.pl rak płuca to najczęstszy nowotwór złośliwy u człowieka i najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów złośliwych u obu płci. W Polsce co roku diagnozuje się ponad 22 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe płuca.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

ZOBACZ TEŻ: Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Guardian, zwrotnikraka.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock