Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek. Badania noblistów z fizyki mogą pomóc w diagnostyce medycznej, badaniu jakości żywności czy rozwoju elektroniki.
Tegoroczni Nobliści z fizyki - Francuz Pierre Agostini (Uniwersytet Stanu Ohio), Węgier Ferenc Krausz (Instytut Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka, Monachijski Uniwersytet Techniczny) oraz Francuzka Anne L'Huillier (Uniwersytet w Lund) - podarowali ludzkości narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów - napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej decyzji.
Laureaci, jak podano, wykazali, jak krótkie pulsy światła, mierzone w attosekundach (attosekunda to jedna trylionowa część sekundy), można wykorzystać do badania dynamiki elektronów w materii.
- Możemy teraz otworzyć drzwi do świata elektronów - oceniła przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Eva Olsson.
Za przykład dała elektronikę, dla rozwoju której istotne jest zrozumienie i kontrolowanie zachowania elektronów w materiałach. - Impulsy attosekundowe mogą też być wykorzystane do identyfikacji różnych cząsteczek, na przykład w diagnostyce medycznej - powiedziała.
Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (około 4,4 miliona złotych).
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock