Wiceprezydentka USA Kamala Harris wygłosiła "mowę kończącą" podczas wiecu w Waszyngtonie. Władze Dominikany zdecydowały o przekazaniu podejrzanego Pawła Szopy do Polski w ramach deportacji. Z kolei Prokuratura Krajowa informuje o kolejnych zatrzymaniach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 30 października.
1. Harris wygłosiła "mowę kończącą"
Nie możemy poddać się woli drobnego tyrana - powiedziała kandydatka demokratów na prezydenta USA Kamala Harris podczas kulminacyjnego i największego wiecu jej kampanii wyborczej w Waszyngtonie. Harris wystąpiła w miejscu, skąd jej rywal Donald Trump zachęcił tłum sympatyków do ruszenia na Kapitol 6 stycznia 2021.
W przemówieniu zapowiadanym jako "mowa kończąca" jej kampanii wyborczej na tydzień przed dniem wyborów prezydenckich, Harris scharakteryzowała wybór stojący przed Amerykanami jako alternatywę między wolnością i jednością oraz rządami chaotycznego mściwego "drobnego tyrana".
2. Jest decyzja w sprawie deportacji Pawła Szopy
Władze Dominikany zdecydowały o przekazaniu podejrzanego Pawła Szopy do Polski w ramach deportacji. Trwają uzgodnienia co do daty przekazania - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Szopa został zatrzymany przez miejscowe organy ścigania w Dominikanie. Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu, wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania. Jeszcze dziś wieczorem, jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek, będzie w Polsce. - Jest już w samolocie do naszego kraju - powiedział w Polskim Radiu.
I dodał: - Wraca do Polski przy wsparciu polskiego państwa, polskich policjantów, którzy namierzyli go w Dominikanie.
Ocenił, że za kilka, kilkanaście godzin Szopa będzie już mógł więcej powiedzieć na temat "mechanizmu, który doprowadził do szkody wielkich rozmiarów w majątku państwowym w RARS".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest decyzja w sprawie deportacji Pawła Szopy
3. Komisja badająca rosyjskie wpływy przedstawi raport
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa gen. Jarosława Stróżyka - szefa SKW i przewodniczącego komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024. Rząd zapoznał się we wtorek z pierwszym raportem z prac komisji - punkt ten został objęty klauzulą niejawności. Po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk przekazał, że raport z prac komisji zawiera mocne tezy i mocne ustalenia. Dodał, że trzy słowa, które mu utkwiły w pamięci z krótkiej prezentacji dokumentu na posiedzeniu Rady Ministrów to: "Macierewicz, prokuratura i zdrada".
4. Kolejne zatrzymania w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
Pięć kolejnych osób zatrzymano w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Jak zaznaczył prokurator, zatrzymania nastąpiły na polecenie prokuratora z Zespołu Śledczego nr 2, który w Prokuraturze Krajowej zajmuje się sprawą tego funduszu. - Wśród zatrzymanych jest prezes Stowarzyszenia Fidei Defensor Adam S. oraz były prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zdrowia Mateusz W. - poinformował rzecznik.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejni zatrzymani w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, wśród nich prezes Fidei Defensor. Będą zarzuty
5. Odnaleziony walc Chopina
Nieznany wcześniej walc Fryderyka Chopina został znaleziony w nowojorskim muzeum. To dokładnie zapis partytury, którego autentyczność manuskryptu potwierdzają amerykańscy eksperci.
Dla TVN24 utwór wykonała doktor habilitowana Julita Przybylska-Nowak, prorektor do spraw artystycznych i naukowych w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tak brzmi odnaleziony walc Chopina
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/PAP/EPA