Z opublikowanego w czwartek rocznego raportu organizacji pozarządowej Obserwatorium ds. Min wynika, że "pandemia COVID-19 przerwała operacje rozminowywania na lądzie w kilku krajach i doprowadziła do zmniejszenia pomocy ofiarom z powodu ograniczeń".
W raporcie Obserwatorium ds. Min odnotowano utrzymującą się wysoką liczbę cywilnych ofiar min przeciwpiechotnych, materiałów wybuchowych, a także zaniepokojenie malejącymi środkami na operacje rozminowywania. "Pandemia COVID-19 przerwała operacje rozminowywania na lądzie w kilku krajach i doprowadziła do zmniejszenia pomocy ofiarom z powodu ograniczeń" – stwierdzono w raporcie.
W 2019 roku w 55 państwach odnotowano co najmniej 5554 ofiary min i pozostałych po wojnach materiałów wybuchowych, w tym co najmniej 2170 ofiar śmiertelnych. Łączna liczba ubiegłorocznych ofiar była niższa w porównaniu z 2018 rokiem (6897 ofiar) i w porównaniu z rokiem 2016 (9439 ofiar), lecz wysoka w porównaniu z najniższym poziomem z 2013 roku (3457).
"Znaczny wzrost liczby ofiar odnotowywany od 2014 roku wynika głównie z dużej liczby ofiar w stosunkowo niewielkiej liczbie krajów, w których toczą się intensywne konflikty zbrojne, polegające na użyciu na dużą skalę improwizowanych ładunków wybuchowych" - podaje raport.
Ofiary z poprzedniego roku to głównie mężczyźni, a znaczna liczba ofiar nie ukończyła 18 lat. Wśród wymienionych w 2019 roku jest co najmniej 1562 dzieci. Birma to jedyny kraj, którego siły rządowe używały min przeciwpiechotnych od połowy 2019 roku. Równocześnie raport zwraca uwagę na rosnące wykorzystanie min lądowych przez grupy zbrojne w krajach takich jak Afganistan, Kolumbia, Indie, Libia i Pakistan.
"Każda mina pozostawiona w ziemi zbiera ogromne żniwo wśród ludzi"
Sygnatariuszami traktatu z Ottawy, który zakazuje użycia i składowania min przeciwpiechotnych są 164 kraje. Jednak dziesięć z nich, w tym Afganistan, Etiopia, Tajlandia, Turcja i Ukraina, jest "silnie skażonych minami przeciwpiechotnymi" - czytamy w raporcie.
- Każda mina w ziemi reprezentuje ofiary śmiertelne i utracone kończyny - powiedziała Margaret Arach Orech, ambasadorka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL). W 2019 roku oczyszczono co najmniej 156 km kw., głównie w Afganistanie, Kambodży, Chorwacji i Iraku, a ponad 123 000 min przeciwpiechotnych zostało rozbrojonych i zniszczonych.
Wielka Brytania ogłosiła we wtorek, że Falklandy zostały oczyszczone z pozostałości militarnych po wojnie z Argentyną z 1982 roku, pomimo epidemii COVID-19. Pandemia spowodowała tymczasowe zawieszenie rozminowywania w 12 państwach i terytoriach oraz ograniczenie pomocy ofiarom - wynika z raportu przygotowanego przez Obserwatorium ds. Min oraz koalicję organizacji pozarządowych.
Źródło: PAP