Zabici dżihadyści, zniszczona baza. Skutki użycia "matki wszystkich bomb"


Najpotężniejsza w amerykańskim arsenale bomba GBU-43 zabiła 36 bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformowało w piątek afgańskie ministerstwo obrony. To pierwsze bojowe użycie ładunku nazywanego "matką wszystkich bomb".

Według rzecznika afgańskiego ministerstwa obrony Dawlata Waziriego, siła eksplozji zniszczyła trzy podziemne tunele, a także broń i amunicję dżihadystów.

"W ataku nie ucierpieli żadni cywile, zniszczona została jedynie baza, której Daesz (arabski akronim tzw. Państwa Islamskiego - red.) używało do przeprowadzania ataków w innych częściach prowincji", oświadczył Waziri. Według informacji telewizji CNN, wszyscy cywile uciekli z tej okolicy już w 2016 roku, gdy pojawili się w niej islamiści.

"Kolejna dobra robota"

Mieszkaniec wioski oddalonej od miejsca użycia bomby o kilka kilometrów powiedział w rozmowie z CNN, że usłyszał "ekstremalnie głośny wybuch, który wybił wszystkie okna". - Wszyscy się baliśmy, moje dzieci i moja żona płakali. Myśleliśmy, że to stało się tuż przed naszym domem - powiedział.

Do ataku z użyciem bomby GBU-43 doszło w czwartek o godzinie 19.32 czasu lokalnego (17:02 czasu polskiego) w dystrykcie Achin w prowincji Nangarhar. Celem nalotu był kompleks jaskiń i tuneli wykorzystywanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Prezydent USA Donald Trump skomentował użycie "matki wszystkich bomb" jako "kolejną dobrą robotę".

GBU-43 to najpotężniejsza konwencjonalna bomba USAU.S. military or Department of Defense | public domain

Sojusz talibów i IS

Graniczący z Pakistanem Nangarhar jest jedną z najbardziej niebezpiecznych afgańskich prowincji. Jednocześnie sytuacja w całym kraju pogorszyła się znacznie w ostatnich miesiącach. Radykalni talibowie podjęli działania w dużych miastach, zwielokrotniły się też w porównaniu z minionym rokiem wpływy IS - informowały amerykańskie media.

W 2016 roku, o czym pisał dziennik "Wall Street Journal", przedstawiciele władz Afganistanu twierdzili, że talibowie i tzw. Państwo Islamskie po roku walk między sobą zawarły nieformalny sojusz na wschodzie kraju, który miał pozwolić im wspólnie przeciwstawić się afgańskim siłom rządowym.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy. Szkolą afgańskie siły, doradzają im i wspomagają je w walkach z talibami i bojownikami IS.

Do zrzucenia GBU-43 doszło na wschodzie Afganistanu | Google Maps
GBU-43, "matka wszystkich bomb", została zrzucona we wschodniej części Afganistanu
GBU-43, "matka wszystkich bomb", została zrzucona we wschodniej części AfganistanuGoogle Earth

Autor: mm/gry / Źródło: Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: