TVN24 | Świat

Małpia ospa dotarła do Niemiec, podejrzane przypadki w Holandii. Coraz więcej chorych w Europie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab,
adso
Źródło:
PAP, Reuters
Małpia ospa w Europie. Pacjent leczony jest w Londynie (nagrania archiwalne)
Archiwum ReutersMałpia ospa w Europie. Pacjent leczony jest w Londynie (nagrania archiwalne)

Małpia ospa wykryta w kolejnych krajach. Po czwartkowych doniesieniach o pierwszych przypadkach w Szwecji, Belgii, Hiszpanii, Kanadzie, a także - wstępnie - Francji, w piątek odnotowano ją w Niemczech i Australii. Prawdopodobnie kilka przypadków zostanie też potwierdzonych w Holandii.

Instytut Mikrobiologii Niemieckich Sił Zbrojnych w Monachium potwierdził w piątek wczesnym popołudniem "ponad wszelką wątpliwość" pierwszy przypadek małpiej ospy w kraju - przekazał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach. Dodał, że pacjent ma typowe dla małpiej ospy objawy skórne.

Kilka godzin później informacje o prawdopodobnym wykryciu kilku przypadków w kraju przekazał Holenderski Instytut Zdrowia (RIVM).

Małpia ospa w kolejnych krajach

Wirus rozprzestrzenia się w kolejnych krajach Europy bardzo szybko.

W czwartek Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii. Według stacji VRT zakażona osoba "nie jest bardzo chora".

Pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono też w czwartek we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.

Ospa małpia w Wielkiej Brytanii
Kolejne europejskie kraje zgłaszają przypadki małpiej ospymeteo

Pierwsze przypadki małpiej ospy wykryto wcześniej między innymi w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. W kolejnych dniach informowano o przypadkach zakażeń we Włoszech i Szwecji.

Wirus już w Australii

Władze stanu Wiktoria w Australii w piątek przekazały, że mają już przypadek małpiej ospy u siebie. Został zarejestrowany w Melbourne. Zakażony niedawno wrócił z Wielkiej Brytanii.

Drugi prawdopodobny przypadek tej choroby zakaźnej jest obserwowany w stanie Nowa Południowa Walia - również u podróżnego, który niedawno podróżował po Europie.

Obaj mają łagodne symptomy.

Małpia ospa - objawy. Podobieństwa i różnice z ospą wietrzną i prawdziwą

Szef służby zdrowia stanu Wiktoria Brett Sutton podkreślił, że wirus tej choroby nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi i małpia ospa zwykle ustępuje samoistnie w ciągu dwóch do trzech tygodni. Powiedział, że transmisja patogenu odbywa się poprzez "bezpośredni kontakt 'skóra do skóry', poprzez uszkodzoną skórę, płyn lub ropę lub poprzez przedłużony kontakt 'twarzą w twarz' (transmisja oddechowa - red.)".

- Chciałbym zapewnić naszą społeczność, że nie jest to ten sam mechanizm rozprzestrzeniania się, co w przypadku COVID-19 czy przeziębienia - powiedział z kolei szef służby zdrowia Nowej Południowej Walii Kerry Chant. Jak dodał, podjęto już kroki w celu zidentyfikowania i wyleczenia wszelkich przypadków małpiej ospy, w tym zaalarmowano lekarzy i szpitale.

Małpia ospa to odzwierzęca choroba, występująca dotychczas w Afryce. Objawia się gorączką, bólami głowy, bólami pleców, mięśni, powiększonymi węzłami chłonnymi i wysypką podobną do ospy wietrznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab, adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości