Badania: miliony pacjentów chorują na long COVID. Problem dotyczy też dzieci i kobiet w ciąży

Źródło:
CNN, news-medical.net, tvn24.pl
Jak koronawirus atakuje płuca
Jak koronawirus atakuje płucaTVN24/George Washington University
wideo 2/5
Jak koronawirus atakuje płucaTVN24/George Washington University

Miliony ludzi zmagają się z objawami COVID-19 jeszcze długo po początkowej infekcji. CNN opisuje dwa nowe badania pokazujące, w jaki sposób problem ten dotyka kobiet w ciąży i dzieci.

Naukowcy z Society for Maternal-Fetal Medicine, amerykańskiej organizacji działającej na rzecz poprawy jakości leczenia matek i dzieci, w poniedziałek przekazali, że u jednej na 10 kobiet, które przeszły zakażenie COVID-19 w ciąży, zaobserwowano symptomy związane z tzw. long COVID. 9,3 proc. kobiet zgłosiło objawy sześć miesięcy lub później po zakażeniu. Wśród objawów najczęściej wymieniały one uczucie zmęczenia nawet po niewielkiej aktywności fizycznej lub umysłowej.

Naukowcy dokonali tych ustaleń, wykorzystując dane z National Institutes of Health's Recover Initiative, projektu stworzonego w celu określenia długoterminowych skutków zakażenia koronawirusem u dorosłych i dzieci. "Miliony Amerykanów cierpią na long COVID" - czytamy na stronie projektu. Analiza Society for Maternal-Fetal Medicine wskazuje jednak, że odsetek kobiet, które przeszły long COVID jest niski w porównaniu z odsetkiem osób z jego objawami w całej populacji Stanów Zjednoczonych. - Może to wynikać z faktu, że generalnie rzadziej pojawiają się u nich medyczne komplikacje. Są młodsze. Może być również tak, że mają inną odpowiedź immunologiczną - mówi dr Torri Metz, cytowana przez CNN ekspertka w zakresie położnictwa i ginekologii oraz współautorka nowego badania.

Płuca zainfekowane SARS-CoV-2Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Co koronawirus zrobił nam z mózgiem? "Szukał wielu najróżniejszych dróg dotarcia do układu nerwowego"

Long COVID - miliony dzieci z objawami

Nowe ustalenia Society for Maternal-Fetal Medicine zbiegły się w czasie z opublikowaniem przez czasopismo medyczne "Pediatrics" artykułu, w którym specjaliści z Children's Hospital Los Angeles (CHLA) we współpracy z National Institutes of Health's Recover Initiative przeanalizowali dane na temat zakażeń koronawirusem u amerykańskich dzieci. Z analizy wynika, że long COVID mogło przejść nawet sześć milionów nieletnich Amerykanów. Badania sugerują, że większość młodych osób ostatecznie wyzdrowiała, ale jedna trzecia mierzyła się z objawami nawet rok po zakażeniu. Kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz zmęczenie - to najczęstsze objawy u dzieci.

Współautor artykułu, dr John C. Wood z CHLA, cytowany w komunikacie prasowym stwierdził, że pediatrzy "niedostatecznie diagnozują long COVID". Jak dodał, nowe badanie daje wskazówki, które mogą pomóc specjalistom go rozpoznać.

ZOBACZ TEŻ: Jaka jest różnica między RSV, grypą i COVID-19?

Long COVID - objawy

Według Światowej Organizacji Zdrowia o long COVID mówimy, gdy w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji, ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą. Objawy, takie jak zmęczenie, duszności, czy zaburzenia poznawcze, mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, albo też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

Objawy "long covid" utrzymujące się po wyzdrowieniuWHO

ZOBACZ TEŻ: "Koronawirusy wykorzystują płuca jako bramę do naszego organizmu"

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: CNN, news-medical.net, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images