TVN24 | Świat

Lekarze: były prezydent Saakaszwili w stanie krytycznym

TVN24 | Świat

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP

Lekarze informują, że przebywający od 8 listopada w szpitalu więziennym Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym. Były prezydent Gruzji od kilku tygodni prowadzi strajk głodowy po tym, jak po powrocie do kraju został zatrzymany.

"Obecny stan zdrowia pacjenta jest uważany za krytyczny" – stwierdziła grupa lekarzy, zajmujących się byłym prezydentem. W oświadczeniu podkreślono, że szpital więzienny, w którym Saakaszwili przebywa, nie jest w stanie zaspokoić jego potrzeb medycznych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Saakaszwili przebywa w więziennym szpitalu w stolicy kraju od 8 listopada. Odmówił jednak leczenia tam, utrzymując, że został przewieziony podstępem. Według byłego prezydenta ma to na celu jego "fizyczne zniszczenie na polecenie Putina".

Zatrzymanie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego

1 października Saakaszwili wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych. Tego samego dnia został zatrzymany i osadzony w więzieniu, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Polityk wrócił do Gruzji pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków więzienia. Prezydent Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013 został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z partii Gruzińskie Marzenie, są motywowane politycznie.

Po zatrzymaniu Saakaszwili rozpoczął głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi - uważa się za więźnia politycznego.

Autor:asty/tr

Źródło: PAP