Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Źródło:
BBC, Newsweek

Król Karol III odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire - informuje BBC. Newsweek dodaje, że planowane publiczne aktywności odwołał również książę William. Decyzje mają związek z ogłoszeniem przez premiera Rishiego Sunaka wyborów do Izby Gmin.

Brytyjski premier wyznaczył termin wyborów na 4 lipca. Sunak poinformował, że zwrócił się do króla Karola III o formalną zgodę na rozwiązanie parlamentu, a monarcha ją wyraził. - Teraz jest moment, aby Wielka Brytania wybrała swoją przyszłość. W tych wyborach musicie wybrać, kto ma ten plan, kto jest przygotowany do podjęcia odważnych działań niezbędnych do zapewnienia lepszej przyszłości dla naszego kraju i naszych dzieci - mówił premier.

ZOBACZ TEŻ: Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Król i następca tronu odwołują oficjalne wyjścia

Jak podaje BBC król Karol, w związku z ogłoszeniem wyborów, odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire. W piątek monarcha miał odwiedzić brytyjskiego producenta luksusowych samochodów a następnie Centrum św. Pawła pomagające osobom borykającym się z trudnościami finansowymi. Pałac Buckingham ogłosił oficjalnie, że obie wizyty się nie odbędą. "W następstwie oświadczenia premiera, ogłaszającego wybory powszechne, rodzina królewska – zgodnie ze zwykłą procedurą – przełoży spotkania, które mogą sprawiać wrażenie rozpraszania lub odwracania uwagi od kampanii wyborczej. Ich Królewskie Mości przesyłają szczere przeprosiny wszystkim osobom, które mogą zostać dotknięte tą sytuacją" - czytamy w oświadczeniu cytowanym przez media na Wyspach.

Z podobnych przyczyn najbliższe aktywności odwołuje też następca tronu - informuje Newsweek. Ponieważ znaczna część spraw monarchii zostanie przesunięta na czas po głosowaniu 4 lipca, książę William zyska ponad miesiąc dla rodziny - w tym walczącej z chorobą żony.

Król Karol, który nadal leczy się w związku z wykrytym u niego nowotworem, niedawno wrócił do niektórych swoich obowiązków. Jak zapewnia BBC nadal będzie brał udział w planowanych dużych wydarzeniach, jak obchody 80. rocznicy D-Day - czyli lądowania aliantów w Normandii, które odbędą się w przyszłym miesiącu.

ZOBACZ TEŻ: Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Autorka/Autor:am

Źródło: BBC, Newsweek

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Abaca