Prawdopodobieństwo potencjalnego rozprzestrzeniania się wariantu omikron na poziomie globalnym jest bardzo wysokie - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia, kierując informacje o tym do 194 państw członkowskich. Jak dodała, spodziewane zakażenia wśród osób zaszczepionych pojawią się jednak "w niewielkiej i przewidywalnej proporcji". Równocześnie WHO wezwała do przyspieszenia akcji szczepień.
Jak donosi agencja Reutera, WHO podkreśliła w informacjach wysłanych w poniedziałek do państw członkowskich organizacji, że w zależności od cech nowego wariantu koronawirusa, nie da się wykluczyć "wystąpienia fal COVID-19, które mogą mieć poważne konsekwencje". Organizacja ocenia, że "ogólne, globalne ryzyko związane z omikronem jest bardzo wysokie" - dodaje Reuters.
WHO wezwała 194 państwa członkowskie do zgłaszania jej wszystkich nowych przypadków zakażenia wariantem omikron i sprawnego, genetycznego sekwencjonowania próbek.
Zaapelowała również o przyspieszenie procesu szczepień wśród grup wysokiego ryzyka.
WHO podkreśla, że potrzebne są dalsze badania nad nową mutacją, by ocenić jej potencjalną odporność na szczepionki oraz przeciwciała po przechorowaniu COVID-19. "Spodziewane są zakażenia u osób zaszczepionych, aczkolwiek w niewielkiej i przewidywalnej proporcji" - wskazała organizacja.
Nowy wariant koronawirusa
W piątek Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała nowy wariant koronawirusa omikron, zgłoszony po raz pierwszy w RPA, jako "niepokojący". Obecność omikronu potwierdzono już m.in. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.
WHO wskazała w niedzielę, że nie jest jeszcze jasne, czy nowa mutacja rozprzestrzenia się szybciej niż wcześniej znane warianty ani czy zakażenie nią prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19. Organizacja przyznała jednocześnie, że według wstępnych danych, nowy wariant zwiększa ryzyko ponownego zakażenia. "Pełne zrozumienie nowego wariantu może zająć do kilku tygodni" - wskazała WHO.
Jak podkreśliła, testy PCR wykrywają zakażenie omikronem i trwają badania mające ustalić, czy nowy wariant wpłynął na skuteczność testów antygenowych.
Świat reaguje na omikron
Wiele krajów zakazało dotąd przylotów z krajów południa Afryki, gdzie zgłoszono pierwszy przypadek nowego wariantu. Izrael i Japonia zdecydowały o zamknięciu granic dla obcokrajowców, a Maroko wstrzymało na dwa tygodnie wszystkie loty do tego kraju.
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do pozostawienia granic otwartych, wskazując, że ich zamykanie ma ograniczoną skuteczność. W oświadczeniu WHO opowiedziała się za solidarnością z krajami afrykańskimi. Zauważyła, że ograniczenia w podróżowaniu mogą odgrywać nieznaczną rolę w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się COVID-19, ale stanowią "duże obciążenie dla codziennego życia i źródeł utrzymania".
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24