Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego: nowy podwariant omikrona BA.2 rozprzestrzenia się szybciej

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) przekazała w piątek, że nowy podwariant omikrona określony symbolem BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż dominujący obecnie BA.1. Agencja dodała, że nie ma danych na temat ciężkości choroby w przypadku zakażenia jednym czy drugim podwariantem.

Nowy podwariant omikrona określony symbolem BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż dominujący obecnie BA.1 - poinformowała w piątek Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). - Teraz wiemy, że BA.2 ma zwiększone tempo wzrostu, co można zaobserwować we wszystkich regionach Anglii - powiedziała dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja dodała, że nie ma danych na temat ciężkości choroby w przypadku zakażenia BA.2 w porównaniu do BA.1, ale powtórzyła, że według wstępnej oceny, nie znaleziono różnicy między dwoma podtypami omikrona, jeśli chodzi o skuteczność szczepionki w zapobieganiu objawowej postaci choroby.

Na OIOM-ach większość stanowią zakażeni wariantem Delta

Szybkie rozprzestrzenianie się BA.1 spowodowało, że w Wielkiej Brytanii omikron wyparł dominujący wcześniej wariant delta, a na przełomie grudnia i stycznia zanotowano rekordowe poziomy zakażeń. Jednak poziom hospitalizacji nie wzrósł w tak dużym stopniu, co jest skutkiem szczepień, wcześniej przebytych infekcji, jak również tego, że omikron ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg.

Jak wskazała w odrębnej analizie UKHSA, w okresie między 24 listopada a 19 stycznia, mimo że większość wykrywanych przypadków stanowił wariant omikron, to wśród trafiających z powodu COVID-19 na oddziały intensywnej terapii wciąż większość stanowiły osoby zakażone wariantem delta. Stwierdzono też, że wzrost liczby zakażeń wariantem omikron w domach opieki nie przełożył się na wzrost liczby przyjęć do szpitala.

W piątek poinformowano, że w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 89,2 tys. zakażeń koronawirusem i stwierdzono 277 zgonów z powodu COVID-19. Oznacza to, że łączne bilanse zakażeń z ostatnich siedmiu dni - 629,7 tys. - oraz zgonów - 1828 - są po 2,7 proc. niższe niż były w poprzednich siedmiu dniach.

Autor:asty

Źródło: PAP