Odwoływane imprezy, nauka przez internet, czyszczenie banknotów. Europa walczy z koronawirusem

Autor:
tmw/b
Źródło:
PAP

Miliony uczniów zostaną najbliższe tygodnie w domach, zamknięto teatry, muzea, kina i inne placówki kulturalne. Na Węgrzech czyszczone są banknoty. Władze europejskich państw podejmują różne kroki, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Polski rząd ogłosił w środę decyzję dotyczącą zamknięcia szkół i przedszkoli na dwa tygodnie. Zawieszono funkcjonowanie instytucji kulturalnych do odwołania.

W środę po południu ogłoszono, że w Polsce odnotowano już 27 przypadki zakażenia koronawirusem.

Włochy: zamknięte szkoły, uniwersytety, teatry

We Włoszech szkoły i uniwersytety zamykano z powodu kryzysu epidemiologicznego stopniowo. Pod koniec lutego żłobki, przedszkola, szkoły wszystkich szczebli i uczelnie zamknięto w trzech regionach: Lombardia, Wenecja Euganejska i Emilia-Romania, gdzie wirus szerzy się najbardziej i gdzie otoczono kordonem sanitarnym 11 gmin. W kolejnych dniach zamknięto szkoły także w regionie Marche i Friuli-Wenecja Julijska.

5 marca szkoły i uniwersytety zamknięte zostały w całych Włoszech. Jak zapowiedziano - do 15 marca. Ale w poniedziałek 9 marca rząd Giuseppe Contego w kolejnym dekrecie zarządził przedłużenie zamknięcia szkół do 3 kwietnia.

Nie działają też wszystkie muzea i teatry.

Hiszpania: dwa miliony dzieci nie poszło do szkół

W Hiszpanii do szkoły nie chodzi ponad dwa miliony dzieci. W środę zajęcia szkolne zostały odwołane m.in. na terenie aglomeracji Madrytu, a także w Vitorii, głównym mieście Kraju Basków. Oba te regiony mają największą liczbę zmarłych z powodu Covid-19, odpowiednio 21 i sześć zgonów. W środę rano odwołano wszystkie zajęcia lekcyjne także w położonym na północy Hiszpanii regionie La Rioja, gdzie na koronawirusa zmarły już dwie osoby.

W Portugalii w środę zamknięto kilka placówek oświatowych, głównie w aglomeracji Lizbony oraz w Porto, gdzie stwierdzono przypadki zachorowań na Covid-19. Zarządzenie dotyczy na razie kilkanaście tysięcy uczniów. We wtorek wieczorem na terenie Portugalii odwołano zajęcia z dziećmi w klubach sportowych. Mają one zostać wznowione dopiero na początku kwietnia. Zarówno w Hiszpanii i Portugalii decyzje o zamknięciu kin, teatrów i muzeów są podejmowane lokalnie.

Korespondentka TVN24 BiS Anna Kowalska o najnowszych informacjach w sprawie koronawirusa we Francji
Korespondentka TVN24 BiS Anna Kowalska o najnowszych informacjach w sprawie koronawirusa we FrancjiTVN24

Francja: szkoły zamknięte w dwóch departamentach

We Francji z powodu rozprzestrzeniania się Covid-19 ponad 300 tysięcy z 12 milionów uczniów nie chodzi do szkoły z powodu kwarantanny. Władze Korsyki zamknęły szkoły w stolicy wyspy, Ajaccio. Większość szkół zostało zamkniętych również w dwóch departamentach szczególnie dotkniętych Covid-19, Oise i Haut Rhin na północy kraju. W pozostałych regionach, w tym w Paryżu, szkoły zamykane są lokalnie.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran oraz minister edukacji Jean-Michel Blanquer zapewnili w środę rano, że szkoła nie stanowi zagrożenia dla dzieci i młodzieży mimo rozprzestrzeniania się koronawirusa we Francji. Dodali, że szkoły będą zamykane tylko w rejonach zagrożonych epidemią, a nie na całym terytorium kraju.

Kina, muzea i teatry są zamknie w dwóch departamentach: Oise oraz Moribhan. Decyzje podejmują gminy.

Wielka Brytania: nie zawieszono imprez masowych

W Niemczech decyzje o zamknięciu szkół podejmują władze lokalne. Jak pisze portal thelocal.de, Niemiecki Związek Nauczycieli szacuje, że zamkniętych jest około 100 szkół i przedszkoli. Zamknięte pozostają szkoły w regionach, w których wykryto najwięcej przypadków Covid-19, takich jak Heinsberg w Nadrenii Północnej-Westfalii i w niektórych miastach w Bawarii.

- Wszystkie wydarzenia publiczne, w których bierze udział ponad tysiąc uczestników powinny zostać odwołane - powiedział w niedzielę niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Jak dodał, organizatorzy imprez masowych dotychczas niechętnie odwoływali wydarzenia z powodu koronawirusa.

Maciej Woroch z Londynu o najnowszych informacjach w sprawie koronawirusa w Wielkiej Brytanii
Maciej Woroch z Londynu o najnowszych informacjach w sprawie koronawirusa w Wielkiej BrytaniiTVN24

W Wielkiej Brytanii nie podjęto na razie decyzji o zamknięciu szkół czy odwołaniu imprez masowych. Zamykane czasowo są jedynie te placówki, w których wykryto przypadki koronawirusa. Doradcy medyczni rządu uważają, że w obecnej fazie epidemii nie zmniejszyłoby to w znaczący sposób ryzyka, za to wskutek konieczności wzięcia wolnego przez część pracowników w celu zajęcia się dziećmi, zwiększyłaby się presja kadrowa, w tym w służbie zdrowia.

Ukraina: zakaz eksportu towarów służących walce z epidemią

Podczas posiedzenia ukraińskiego rządu podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich szkół na trzy tygodnie. Ogłoszono też zakaz organizowania wydarzeń z ponad 200 uczestnikami, ale nie dotyczy to wydarzeń o znaczeniu państwowym. Rząd zdecydował również o przeznaczeniu 100 milionów hrywien (ponad 15 milionów złotych) na zakup środków ochronnych dla bieżących potrzeb ministerstw i służb. Wprowadzono też zakaz eksportu do 1 czerwca towarów wykorzystywanych w walce z epidemią.

W Kijowie od czwartku do końca marca zamknięte będę przedszkola, szkoły i uczelnie - poinformował w środę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Oprócz przedszkoli, szkół podstawowych i wyższych, zajęcia mają być też odwołane w szkołach artystycznych i sportowych. Ograniczenia dotkną organizowania koncertów, konferencji, pokazów filmowych - wymienił Kliczko. Wyjaśnił, że w stolicy będą też zamknięte centra rozrywkowe i strefy rozrywki w galeriach handlowych.

Dotychczas na Ukrainie potwierdzono jeden przypadek zakażenia koronawirusem - w mieście Czerniowce na południowym zachodzie kraju. W obwodzie czerniowieckim zamknięto placówki edukacyjne i odwołano masowe imprezy.

Czechy: szkoły organizują naukę przez internet

Z kolei w Czechach Rada Bezpieczeństwa Państwa zdecydowała o zamknięciu w środę do odwołania wszystkich szkół oraz uczelni. W zarządzeniu ministra zdrowia Adama Vojtiecha, który zgodnie z ustawami o ochronie zdrowia publicznego podpisuje rozporządzenia dotyczące ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, sformułowano to, jako zakaz osobistego przychodzenia uczniów i studentów do szkół. To sformułowanie pozwala szkołom i uczelniom zorganizować naukę poprzez internet. Od wtorku od godz. 18 obowiązuje także zarządzenie o zakazie organizowania imprez kulturalnych, sportowych, religijnych i rozrywkowych, jeżeli gromadzą ponad 100 osób.

Premier: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach
Premier: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściachTVN24

Na Słowacji na szczeblu centralnym nie nakazano zamknięcia szkół, ale w wielu miastach lub regionach instytucje edukacyjne zostały zamknięte. Premier Peter Pellegrini mówił, że zamknięcie szkół "nie powinno oznaczać, że rodzice będą posyłać dzieci do centrów handlowych". Celem podjętych decyzji, jest zdaniem premiera ograniczenie w kontaktach między ludźmi i co za tym idzie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Węgry: czyszczenie banknotów w Budapeszcie

Na Węgrzech Ministerstwo ds. Innowacji i Technologii wezwało uniwersytety i szkoły, by nie organizowały wycieczek do Włoch ani wizyt studyjnych w tym kraju. Wprowadzono zakaz wizyt we wszystkich szpitalach i domach opieki dla osób starszych. Węgierski Bank Narodowy (MNB) codziennie wycofuje z obrotu i po dwóch tygodniach przechowywania w zamkniętych kontenerach czyści banknoty o wartości kilku miliardów forintów.

Odwołano też centralne uroczystości, a także obchody w większości miast komitackich (wojewódzkich) w święto narodowe 15 marca. Rząd zaapelował do osób powracających z zagrożonych terenów, by przez 14 dni pozostały w domu.

W Belgii, we wtorek premier Belgii Sophie Wilmes ogłosiła program działań rządu na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wszystkie szkoły w krajach mają pozostać otwarte, ale anulowano wycieczki szkolne. Rząd federalny zwrócił się też do władz regionalnych z sugestią ogłoszenia zakazu imprez publicznych w pomieszczeniach zamkniętych, w których uczestniczy więcej niż tysiąc osób.

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw/b

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości