- Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów, a także kin i sieci kinowych - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Dodał, że także od czwartku swoją działalność zawieszą szkoły i uczelnie artystyczne.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę trzy kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Tym samym łączna liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 25 osób.
Decyzja o zawieszeniu działalności instytucji kultury podyktowana jest gromadzeniem się w nich większych grup ludzi. Są od niej wyjątki. - Praca naukowa w muzeach może być kontynuowana, bo to nie stwarza zagrożeń związanych z podstawową sytuacją - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
- Chciałbym zaapelować do wszystkich organizacji pozarządowych, wszystkich obywateli, którzy od lat działają społecznie, którzy są obywatelami przez "O", żeby szczególnie myśleli o odpowiedzialności i dzielności - dodał Gliński.
Jak czytamy w komunikacie ministerstwa kultury, decyzja o zawieszeniu działalności instytucji kultury "oznacza zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni".
Apel o odwołanie wyjazdów zagranicznych
"MKiDN zaleca również instytucjom kultury i placówkom edukacji artystycznej odwołanie wszelkich wyjazdów zagranicznych związanych z realizacją działalności kulturalno-artystycznej, w tym w szczególności z udziałem w dużych wydarzeniach o charakterze masowym (targi, wystawy) oraz wyjazdów stypendialnych, w szczególności do krajów o wysokiej zachorowalności na koronawirusa SARS-COV-2" - czytamy.
Resort kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się jednocześnie do dyrektorów instytucji o "opracowanie założeń działania jednostki organizacyjnej w sytuacji zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego na terenie działania instytucji, potwierdzonego komunikatami odpowiednich służb (lokalnych władz i miejscowych służb sanitarno-epidemiologicznych) i zaleca, aby plany te zapewniały realizację wyłącznie czynności niezbędnych dla podtrzymania ciągłości działania instytucji".
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock