Trump o koronawirusie: ryzyko dla Amerykanów bardzo niskie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo niskie". Wyraził też zadowolenie z dotychczasowych działań swego rządu w walce z tym patogenem.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

- Dzięki temu, co zrobiliśmy, ryzyko dla Amerykanów pozostaje bardzo niskie - powiedział prezydent USA Donald Trump na konferencji prasowej w Białym Domu i przestrzegł rodaków przed paniką.

JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS. ZOBACZ MAPY >>>

Zapewnił, że Stany Zjednoczone są "bardzo dobrze przygotowane na wszystko, co niesie ze sobą zagrożenie związane z koronawirusem". Donald Trump poinformował, że zamierza przeznaczyć na walkę z nim "odpowiednie" środki i że działania rządu nadzorować będzie wiceprezydent Mike Pence.

Specjalne środki finansowe na walkę z koronawirusem

Już w poniedziałek administracja prezydenta Trumpa zwróciła się do Kongresu o dwa i pół miliarda dolarów na walkę z koronawirusem. Ponad miliard dolarów ma być przeznaczonych na prace nad szczepionką zwalczającą ten patogen.

Zdaniem Donalda Trumpa rozprzestrzenianie się koronawirusa nie jest "nieuniknione". Nie wykluczył jednak, że z powodu koronawirusa może podjąć decyzje o kolejnych ograniczeniach w podróżowaniu do i z Włoch, Korei Południowej i innych państw. - W stosownym czasie możemy to zrobić, ale w tej chwili nie jest to właściwy czas - powiedział amerykański prezydent.

Według najnowszego bilansu w Korei Południowej liczba potwierdzonych zakażeń nowym koronawirusem wzrosła do 1595. Z powodu zakażenia zmarło w tym kraju 13 osób. 12 ofiar śmiertelnych koronawirusa jest już we Włoszech, gdzie stwierdzono do środy 424 przypadki infekcji.

asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ERIK S. LESSER/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: