Muzeum Powstania Warszawskiego zapowiedziało obchody 81. rocznicy wybuchu powstania. Z tej okazji zaprosiło do współpracy Julię Pietruchę. Efektem tej współpracy jest projekt muzyczny "Sierpniowe", na który składają się płyta oraz koncert. Artystka pracowała nad nim wspólnie ze scenarzystką i poetką Natalią Pietruchą oraz producentem i raperem Miuoshem. Koncert odbędzie się w piątek, 25 lipca, o godzinie 20 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Trzaskowski: 1 sierpnia to moment jedności i wspólnoty
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej program obchodów jej uczestnicy - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, prezes Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Komorowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Janusz Maksymowicz, Ryszard Cholewa ze stowarzyszenia Szare Szeregi oraz wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz - wspólnie zaapelowali o godne i spokojne uczczenie 81. rocznicy wybuchu powstania.
Rafał Trzaskowski podkreślił, że 1 sierpnia to moment jedności i wspólnoty, ponieważ wszyscy, niezależnie od tego, jakie mają poglądy, mają wrażliwość. Przypomniał także o Domu Powstańców Warszawskich, w którym można się spotkać i porozmawiać z powstańcami o ich doświadczeniach.
Tegoroczne hasło obchodów Powstania Warszawskiego brzmi "Dziel się pamięcią, bo zniknie". Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zaznaczył, że ma przywoływać wagę dzielenia się pamięcią z młodszymi pokoleniami.
Spotkania z powstańcami
W środę 30 lipca o godzinie 11 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Jak zapowiedział Jan Ołdakowski, obecne będą również m.in. rodziny powstańców, harcerze, weterani misji zagranicznych oraz wolontariusze z całego kraju. Pokreślił, że jest to najważniejsze wydarzenie tegorocznych obchodów.
Zapowiedział także zlot harcerski oraz akcję społeczną "Wolność łączy". - We wszystkich miejscach pamięci w "Godzinę W" będziemy rozdawać pamiątkowe wpinki i informować o tym, że w Warszawie jest ponad 400 miejsc pamięci uhonorowanych tablicami, przy których będą patrole harcerskie i wolontariackie - powiedział dyrektor muzeum.
"Najlepsi. Cichociemni. Grom"
Na 23 lipca zaplanowano otwarcie wystawy "Najlepsi. Cichociemni. Grom" poświęconej cichociemnym spadochroniarzom Armii Krajowej oraz dziedziczącej ich tradycje Jednostce Wojskowej GROM, która obchodzi w tym roku 35 lat swojego istnienia.
- Jak co roku będziemy jechać ulicami Warszawy, maszerować, wspominając tych, którzy bestialsko zostali zabici w czasie Powstania Warszawskiego z rąk armii niemieckiej w Marszu Pamięci 9 sierpnia - dodał Ołdakowski.
Na koniec konferencji podpisano Apel Powstańców o godne uczczenie 81. rocznicy powstania, który prezydent Warszawy określił szczerym i emocjonalnym. Zaznaczył jednocześnie, jak ważne jest przeżywanie rocznicy powstania z powagą, godnością i dumą.
Szczegółowy program obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Największa akcja zbrojna
Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło 40-50 tys. powstańców. Powstanie planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - około 500 tys. osób - wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.
Autorka/Autor: mg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa