Korea Północna "podejrzewana o wysłanie do Rosji uzbrojenia w zamian za towary luksusowe i pociąg pełen białych koni"

Źródło:
PAP, Reuters

"Korea Północna jest podejrzewana o wysłanie do Rosji uzbrojenia w zamian za towary luksusowe i pociąg pełen białych koni dla przywódcy Kim Dzong Una i jego rodziny" - napisał południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo", powołując się na anonimowe źródła. Białe konie wykorzystywane są między innymi w propagandowym przekazie Kima. Ostatnio brały udział w defiladzie w Pjongjangu.

Według południowokoreańskiej gazety Kim rozdawał sprowadzone z Rosji konie rasy kłusak orłowski krewnym i wysokiej rangi dygnitarzom. Część z tych zwierząt pojawiła się podczas niedawnej defilady w Pjongjangu. Północnokoreańskie media pokazały Kima i jego córkę na białych koniach.

"Pociągi pomiędzy Rosją a Koreą Północną zaczęły znów kursować w listopadzie zeszłego roku po dwuletniej przerwie, a pierwszą rzeczą, jaką sprowadzili, były luksusowe towary dla rodziny Kim Dzong Una i wysokiej rangi urzędników, zamiast produktów pierwszej potrzeby dla ludzi" - powiedziało jedno ze źródeł.

Symboliczne białe konie

Białe konie mają w Korei Północnej olbrzymie znaczenie symboliczne. Kim pozował już na białym wierzchowcu na tle zimowego krajobrazu w drodze na świętą górę Pektu, razem z żoną Ri Sol Dzu. Wyglądali jak "para pulchnych elfów" z "Władcy Pierścieni" - ocenił "Dzoson Ilbo".

Wulkaniczny szczyt na granicy Chin i Korei Północnej jest najwyższą górą Półwyspu Koreańskiego (2744 m n.p.m.) oraz - jak określa to agencja Reutera - duchową ojczyzną dynastii Kimów.

W 2019 roku Kim fotografował się samotnie na białym koniu, jak przemierza zaśnieżone pola i lasy wokół Pektu. Fotografiom towarzyszył obszerny opis, mający podkreślać wagę tego wydarzenia. "Wszyscy współpracownicy towarzyszący Kimowi, będący świadkami wspaniałego momentu jego pełnego emocji i szczęścia rozmyślania na szycie Pektu, są pewni, że zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat i będzie kolejnym krokiem dla koreańskiej rewolucji" - pisała wtedy oficjalna agencja prasowa Pjongjangu KCNA.

Kim Dzong Un na białym koniu przemierza zbocza świętej góry PektuZdjęcie z 2019 rokuKCNA

Wagony z amunicją z Korei Północnej miały trafić do Rosji. USA pokazały zdjęcia

Władze USA oskarżyły w listopadzie 2022 roku Koreę Północną o potajemne dostarczanie broni do atakującej Ukrainę Rosji. Wtedy też pojawiły się doniesienia o pierwszym pociągu, jaki wjechał do Rosji z Korei Północnej po około dwóch latach, gdy połączenie było nieczynne, a granica była praktycznie zamknięta z powodu pandemii COVID-19.

>> Korea Północna "potajemnie przekazuje Rosji pociski

Stany Zjednoczone w styczniu tego roku pokazały zdjęcia satelitarne, które mają dowodzić, że Korea Północna dostarcza Rosji uzbrojenie. Na fotografiach widać rosyjskie wagony kolejowe, które w połowie listopada 2022 roku załadowane zostały północnokoreańską amunicją, a następnie trafiły w ręce najemników z Grupy Wagnera

Pjongjang twierdził w odpowiedzi na zarzuty Waszyngtonu, że nigdy nie dostarczał broni ani amunicji do Rosji.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty: