Światowi liderzy złożą zobowiązanie w sprawie wycinania lasów

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Maciej Woroch o porozumieniu w sprawie wycinania lasów
Maciej Woroch o porozumieniu w sprawie wycinania lasów TVN24
wideo 2/3
TVN24 Maciej Woroch o porozumieniu w sprawie wycinania lasów

Powstrzymanie i odwrócenie procesu wycinania lasów do 2030 roku - we wtorek zobowiążą się do tego liderzy ponad 100 państw, na terenie których znajduje się 85 procent światowych lasów. To pierwsze porozumienie podczas trwającej w Glasgow konferencji COP26, osiągnięte w poniedziałek późnym wieczorem.

Wśród sygnatariuszy znajdą się Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Kanada, Rosja, Chiny, Indonezja i Kolumbia, czyli wszystkie kraje kluczowe dla powstrzymania wylesiania. Wycinanie drzew przyczynia się do zmian klimatycznych, ponieważ uszczupla lasy, które pochłaniają ok. 30 procent całej emisji przyczyniającego się do globalnego ocieplenia dwutlenku węgla.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W ramach porozumienia na pomoc dla krajów rozwijających się w zatrzymaniu i odwróceniu procesu deforestacji przekazanych zostanie ponad 14 miliardów funtów (ok. 76,1 mld zł), z czego 8,75 mld pochodzić będzie od 12 krajów wysoko rozwiniętych, zaś 5,3 mld - od 30 firm z sektora prywatnego.

Lasy deszczowe na świecie

Ponadto rządy 28 krajów zobowiążą się do usunięcia wylesiania z globalnego handlu żywnością i innymi produktami rolnymi, takimi jak olej palmowy, soja i kakao. Te branże przyczyniają się do deforestacji poprzez wycinanie drzew, aby zrobić miejsce dla zwierząt do wypasu lub upraw. W ramach porozumienia ponad 30 wielkich globalnych firm zobowiąże się do zaprzestania inwestycji w działania związane z wylesianiem. Zostanie również utworzony fundusz o wartości 1,1 mld funtów na ochronę drugiego co do wielkości tropikalnego lasu deszczowego na świecie - w basenie rzeki Kongo.

Johnson o "przełomowym" porozumieniu

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, która jest współgospodarzem konferencji COP26, nazwał to porozumienie "przełomowym". - Dzięki dzisiejszym bezprecedensowym obietnicom będziemy mieli szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywców przyrody, a zamiast tego stać się jej opiekunem - oświadczył.

Porozumienie znacznie rozszerza podobne zobowiązanie podjęte przez 40 krajów w ramach Deklaracji Nowojorskiej w sprawie Lasów podpisanej w 2014 roku. Obiecano wówczas zmniejszenie o połowę wylesiania lasów tropikalnych i odtworzenie 150 milionów hektarów lasów do 2020 roku, ale jak wskazują eksperci, umowa nie zmniejszyła tempa deforestacji. Obecnie w każdej minucie na Ziemi powierzchnia lasów zmniejsza się o obszar równy 27 boiskom piłkarskim.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości