Lasy

Lasy

Mimo protestów chcą zbudować w Tatrach wyciąg. Kosztem drzew

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Giną w lesie, a "rozmowy trwają". Od lat. Dostaliśmy odpowiedź z ministerstwa

Co kilkanaście dni ginie człowiek - takie są realia pracy przy ścince drzew w Polsce. Bezpieczeństwem pracy w lasach zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Co zamierza zrobić, by codzienna robota drwali i pilarzy była bezpieczniejsza niż dziś? Usłyszeliśmy, że plany są szerokie, a "rozmowy trwają". Urzędnicy jednak nie podają żadnych dat, które wskazywałyby, że w najbliższym czasie uda się zapobiec kolejnym tragediom.

" W lesie kupa ludzi poginęła. Tak to jest w tym zawodzie…" Najbardziej niebezpiecznym w Polsce

Najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce: drwal. Od 2018 roku do końca maja tego roku - zdaniem przedstawicieli branży usług leśnych - zginęło 141 osób. To wypadki przy ścince drzew. Sto czterdzieści jeden ludzkich tragedii. Sto czterdzieści jeden rodzin, które straciły ojców i synów. Sto czterdzieści jeden śmierci w ciągu pięciu lat. Po drugiej stronie - internetowy kurs, dzięki któremu w ciągu doby mogę zostać drwalem i starać się o pracę w Lasach Państwowych, choć nie mam pojęcia, jak ścina się drzewa.

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Jaki jest najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce? Nie górnik, nie strażak, nie żołnierz ani robotnik pracujący na wysokościach. Najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się wśród tak zwanych zuli - pilarzy, drwali. Rzadko się o tym mówi - zul umiera przygnieciony ściętym drzewem w środku lasu, gdzie nie ma kamer telewizyjnych, a jego śmierć odnotowywana jest co najwyżej w lokalnych mediach. W ciągu ostatnich pięciu lat zginęło ich - według niektórych szacunków - 141. Dlaczego drwale tracą życie przy pracy? Kto jest odpowiedzialny za fatalny stan bezpieczeństwa pracy w lesie?