"Nie możemy tracić czasu". Komisja Europejska uruchomi mechanizm kontroli eksportu szczepionek

Źródło:
PAP
Spór Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca wokół zapowiedzianych opóźnień dostaw szczepionki przeciw COVID-19
Spór Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca wokół zapowiedzianych opóźnień dostaw szczepionki przeciw COVID-19TVN24
wideo 2/21
Spór Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca wokół zapowiedzianych opóźnień dostaw szczepionki przeciw COVID-19TVN24

Komisja Europejska wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw COVID-19 – poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Ma to zapewnić realizację zapisów zawartych w kontraktach z firmami farmaceutycznymi na dostawy.

- Dziś Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym eksport pewnych produktów staje się przedmiotem autoryzacji. Dotyczy to przejrzystości eksportu szczepionek na COVID-19 - oznajmił Valdis Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak dodał, "nie możemy tracić czasu z powodu tego, że szczepionki nie będą dostarczone zgodnie z harmonogramem". - Żeby to osiągnąć musimy zapewnić, że wszystkie kontrakty na zakup szczepionek będą przestrzegane. Zapłaciliśmy tym firmom za zwiększenie produkcji i teraz oczekujemy, że wywiążą się ze zobowiązań - dodał wiceszef KE.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis i komisarz ds. zdrowia Stella KyriakidesPAP/ EPA/JOHANNA GERON

"Komisja podjęła zdecydowany krok"

- Celem jest zapewnienie pełnej transparentności. Brakowało jej dotychczas. Jeśli będzie taka potrzeba to (mechanizm) zapewni nam też narzędzie do zagwarantowania dostaw szczepionek - powiedział Dombrovskis podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Jak mówił, "Komisja podjęła zdecydowany krok, który pozwoli nam zbierać dokładne informacje o produkcji szczepionek i o tym, gdzie producenci mają zamiar je eksportować". - Stosowanie mechanizmu jest ograniczone w czasie i dotyczy tylko tych szczepionek na COVID-19, które Komisja zakontraktowała - dodał.

Mechanizm ma być stosowany do końca marca. - Musimy podjąć ten krok, żeby zapewnić transparentność, ale też żeby uniknąć podziałów na rynku wewnętrznym. Powiadomimy o naszych działaniach Światową Organizację Handlu (WTO) - zapowiedział Dombrovskis.

"To jest polisa ubezpieczeniowa"

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, występując na tej samej konferencji prasowej, przypomniała, że umowy są wiążące i muszą być respektowane. Dodała, ze są trzy powody, dla których UE decyduje się na wprowadzenie mechanizmu.

- Po pierwsze - żebyśmy mogli nadal pracować na bazie dowodów i kompletnych informacji. Po drugie - żeby wzmocnić nasze możliwości w ramach umów ramowych tak, by obywatele UE i spoza UE mieli dostęp do szczepionek. W końcu - aby chronić pokaźne inwestycje z unijnego budżetu – wyliczała. - To jest polisa ubezpieczeniowa – dodała.

Mechanizm kontroli eksportu

Propozycja mechanizmu to reakcja Unii Europejskiej na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek, znacznie zmniejszając planowane dostawy. Firma tłumaczy to trudnościami w procesie produkcji.

Zgodnie z propozycją, każda firma, eksportująca szczepionki, będzie musiała wysłać do władz krajowych informacje kiedy, w jakiej ilości i do jakiego kraju zamierza eksportować preparat. Następnie kraj będzie wydawał autoryzację lub odmowę. Decyzja ma być podejmowana w ciągu kilku godzin. O procesie kraj ma też informować Komisję Europejską.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ EPA/JOHANNA GERON

Tagi:
Raporty: