Po zamachu w Kaszmirze Indie zabiorą Pakistanowi wodę

Indie postanowiły wstrzymać dopływ wody do Pakistanu ze swoich dopływów Indusu - podał w czwartek na Twitterze indyjski minister ds. zasobów wodnych Nitin Gadkari. To rezultat zeszłotygodniowego krwawego zamachu w spornym Kaszmirze, w którym zginęło 44 członków indyjskich sił paramilitarnych.

"Nasz rząd postanowił wstrzymać część wody płynącej do Pakistanu" - napisał Gadkari, który jest ministrem transportu drogowego, autostrad, żeglugi, zasobów wodnych, rozwoju rzek i odnowy Gangesu.

Zapewnienie dopływu wody do Pakistanu reguluje traktat zawarty w 1960 roku między Indiami a Pakistanem - Indus Waters Treaty, określający zasady korzystania z wód Indusu i jego głównych dopływów.

Na mocy tego porozumienia Indie korzystające z wód lewych dopływów Indusu mogą również pobierać co roku stałą ilość wody z dopływów przyznanych Pakistanowi. Dla Pakistanu już od lat niedobór wody i kwestia jej podziału z Indiami jest jednym z najpoważniejszych problemów.

Minister Gadkari podał, że wody trzech rzek po wschodniej stronie granicy z Pakistanem zostaną zawrócone.

Wcześniej, przemawiając w środę w Baghpat w stanie Uttar Pradeś, minister mówił o trzech projektach, których realizacja spowoduje skierowanie wód z trzech rzek do Jamuny, aby poprawić jej zasobność w wodę. Jamuna to główny dopływ Gangesu.

Zamach w Kaszmirze

Po zeszłotygodniowym krwawym zamachu w spornym Kaszmirze, w którym zginęło 44 członków indyjskich sił paramilitarnych, Indie wstrzymały już handel i komunikację autobusową z kontrolowaną przez Pakistan częścią Kaszmiru. Kolej działa nadal.

NOWE > Konflikt między Indiami i Pakistanem narasta. Pakistańczycy zestrzelili indyjskie samoloty

W ostatnich dniach na dworcu w Lahaur, po pakistańskiej stronie, ludzie ze łzami w oczach żegnali krewnych wracających do domów po indyjskiej stronie Pendżabu, obawiając się, że Indie mogą wstrzymać także ruch kolejowy.

Do ataku bombowego w okolicy Pulawamy, miasta położonego ok. 40 km na południe od Śrinagaru, letniej stolicy Kaszmiru, przyznało się islamistyczne ugrupowanie Dżaisz-e-Mohammed (Armia Mahometa), mające siedzibę najprawdopodobniej w Pakistanie.

Chce ono przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

Indie postanowiły wstrzymać dopływ wody do Pakistanu ze swoich dopływów Indusu
Indie postanowiły wstrzymać dopływ wody do Pakistanu ze swoich dopływów Indusu

Chcą wpisania Pakistanu na listę finansujących terroryzm

Premier Pakistanu Imran Khan upoważnił w czwartek siły zbrojne, aby "odpowiedziały zdecydowanie i kompleksowo na jakąkolwiek agresję czy incydenty" ze strony Indii, których premier Narendra Modi zapowiedział "miażdżącą reakcję" na zamach, najpoważniejszy od 1989 roku, kiedy doszło do próby wzniecenia antyindyjskiego powstania w Kaszmirze.

Indie po ostatnim zamachu w Kaszmirze domagają się wpisania Pakistanu na listę krajów finansujących terroryzm - podali w czwartek trzej przedstawiciele władz w Delhi.

W Paryżu od niedzieli trwa tygodniowe spotkanie Financial Action Task Force (FATF) - międzyrządowej instytucji mającej na celu wypracowywanie i określanie standardów w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innym zagrożeniom dla międzynarodowego systemu finansowego.

Indie na spotkanie w siedzibie głównej FATF przygotowały dossier na temat wspierania Dżaisz-e-Mohammed przez Pakistan.

Pakistan jest przez FATF zaliczony na razie do kategorii krajów monitorowanych, a Indie mają nadzieję, że zostanie on przesunięty na listę krajów wysokiego ryzyka i niewspółpracujących, takich jak Korea Płn. i Iran. Taki sam status jak Pakistan mają obecnie w FATF Syria, Sri Lanka, Jemen i Botswana.

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami.

Większość mieszkańców Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

Konflikt w Kaszmirze
Konflikt w Kaszmirze
Źródło: PAP/DPA

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Czytaj także: