Doradca Trumpa: Pjongjang naruszył rezolucję ONZ

Świat


Nie ulega wątpliwości, iż ostatnie testy rakietowe Korei Północnej naruszały rezolucje ONZ - powiedział w sobotę John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego. Bolton jest w Tokio, odwiedza Japonię przed wizytą prezydenta USA.

Doradca Donalda Trumpa przybył do stolicy Japonii przed rozpoczynającą się w sobotę czterodniową wizytą oficjalną prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Bolton: naruszono rezolucję ONZ

- Rezolucje ONZ zabraniają wystrzeliwania wszelkich pocisków balistycznych - powiedział Bolton podczas spotkania z dziennikarzami. Podkreślił, że "nie ulega wątpliwości", iż było to naruszenie oenzetoweskiej uchwały.

Jak zauważa Reuters, to pierwszy raz, gdy przedstawiciel administracji Stanów Zjednoczonych otwarcie uznał próby rakietowe Korei Północnej za naruszenie rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wcześniej w maju Kim obserwował pierwsze próby nowego rodzaju pocisków - stosunkowo małych i trudniejszych do wykrycia. Zdaniem ekspertów łatwiej je będzie ukryć, wystrzeliwać, a nawet manewrować nimi w locie.

"Otwarte drzwi dla Kima"

Bolton przekonywał, że Waszyngton wciąż jest otwarty na rozmowy z Pjongjangiem, ale nie zmieni stanowiska zajętego podczas ostatniego szczytu prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w Hanoi.

- Trump pozostawia otwarte drzwi dla Kima, teraz Kim musi przez nie przejść - stwierdził Bolton.

Doradca amerykańskiego prezydenta wzywał także północnokoreańskiego przywódcę, by ten zgodził się spotkać z premierem Japonii Shizno Abe. Jego zdaniem pomogłoby to "zrestartować" dialog z Pjongjaniem, a udział Abe w rozmowach "mógłby stanowić wsparcie merytoryczne".

Korea Północna pozostaje jednym z największych zagrożeń dla Tokio, będącego bliskim sojusznikiem Waszyngtonu. W maju reżim Kima przeprowadził test pocisków, które spadły do Morza Japońskiego. Jeszcze w 2017 roku Kim groził "zatopieniem" i "obróceniem w pył" Japonii. Korea Północna przeprowadziła wówczas próbę jądrową oraz wystrzeliła szereg rakiet balistycznych, z których dwie przeleciały nad terytorium Japonii, zanim wpadły do morza.

Próby rakietowe Pjongjangu

Korea Północna zabiega o zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. USA wykluczają jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w stronę "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" północnokoreańskiego reżimu.

Pjongjang, który od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadził szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.

Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada 2017 roku reżim północnokoreański ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium USA.

Próby rakietowe KimówPAP/Reuters

Autor: momo//now//kwoj / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: