Koniec słynnego Nagiego Festiwalu. Jeden powód

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Japonia. "Hadaka Matsuri" (Nagi Festiwal) w 2020 roku
Japonia. "Hadaka Matsuri" (Nagi Festiwal) w 2020 roku
Reuters Archive
Japonia. "Hadaka Matsuri" (Nagi Festiwal) w 2020 rokuReuters Archive

Odbywający się od ponad tysiąca lat Nagi Festiwal w japońskiej świątyni Kokuseki dobiega końca. Organizatorzy zapowiedzieli, że wydarzenie nie będzie już kontynuowane. Podano przyczynę.

Nagi Festiwal, czyli Hadaka Matsuri, odbywa się co roku od ponad tysiąca lat w kilku miejscach Japonii. To tradycyjne święto, w trakcie którego niemal nadzy uczestnicy, ubrani jedynie w białe przepaski na biodrach i tradycyjne skarpetki, starają się zapewnić sobie szczęście na kolejny rok.

W święcie tym tradycyjnie biorą udział jedynie mężczyźni. W tym roku jednak po raz pierwszy dopuszczone do uczestnictwa zostaną również kobiety. Jak podaje "Japan News", w festiwalu organizowanym w świątyni Konomiya w mieście Inazawa 22 lutego swój udział potwierdziło około 40 pań.

ZOBACZ TEŻ: Kobiety pierwszy raz dopuszczone do udziału w Nagim Festiwalu

Organizatorzy jednego z trzech największych takich wydarzeń, odbywającego się w świątyni Kokuseki w prefekturze Iwate, ogłosili natomiast, że nie będzie ono już kontynuowane. W ostatnią sobotę festiwal w tej świątyni odbył się więc po raz ostatni.

Koniec Nagiego Festiwalu

Jak przekazano w komunikacie, powodem takiej decyzji jest fakt, że organizatorzy nie są już w stanie znajdować wystarczającej liczby młodych uczestników festiwalu, a lokalni mieszkańcy w podeszłym wieku nie są w stanie sprostać wymaganiom rytuału. "Decyzja podyktowana jest starzeniem się osób biorących udział w festiwalu i niedoborem ich następców" - przekazał Daigo Fujinami, naczelny kapłan Kokuseki.

Najbardziej znanym elementem festiwalu jest kąpiel uczestników w lodowatej wodzie, w trakcie której przepychają się oni między sobą i próbują dostać do wybranego, zupełnie nagiego mężczyzny (shin-otoko), którego dotknięcie ma pozwolić odpędzić złe duchy i przynieść pomyślność. CNN opisuje, że rytuały w ramach festiwalu różnią się w skali kraju. W ostatnim takim wydarzeniu w Kokuseki wzięły udział setki mężczyzn, którzy wykąpali się w rzece Yamauchigawa, modlili się w świątyni, a następnie toczyli walkę o torbę drewnianych talizmanów pobłogosławionych przez kapłana. Zwycięzcą został 49-letni Kikuchi Toshiaki. - To smutne, że festiwal się kończy. Uczestniczyłem w nim, mając nadzieję, że będzie niezapomniany - przyznał w rozmowie z japońską stacją NHK.

Kryzys demograficzny w Japonii

Japonia od wielu lat zmaga się z kryzysem demograficznym. Współczynnik dzietności wynosi obecnie 1,3, podczas gdy do utrzymania populacji na stabilnym poziomie powinien wynosić 2,1. Od dekady kraj odnotowuje większą liczbę zgonów niż urodzeń. Z danych za zeszły rok wynika, że co dziesiąty Japończyk jest w wieku 80 lat lub więcej, co sprawia, że Japonia jest krajem z najstarszą populacją świata. Kurcząca się siła robocza prowadzi to z kolei wyzwanie wobec konieczności finansowania emerytur i opieki zdrowotnej.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana w czołówce największych gospodarek świata

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: aslamas_ad/Shutterstock