Po raz pierwszy w historii kobiety będą dopuszczone do udziału w tradycyjnym Hadaka Matsuri - japońskim Nagim Festiwalu. Mające 1300-letnią historię wydarzenie do tej pory było zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Zmianę docenili japońscy komentatorzy, oceniający ją jako świadectwo przemian społecznych zachodzących w Japonii.
Historia Hadaka Matsuri, czyli Nagiego Festiwalu, sięga 1300 lat. Jest on organizowanym w kilku miejscach Japonii tradycyjnym świętem, w trakcie którego niemal nadzy uczestnicy, ubrani jedynie w białe przepaski na biodrach i tradycyjne skarpetki, starają się zapewnić sobie szczęście na kolejny rok.
Najbardziej znanym elementem tej uroczystości jest kąpiel uczestników w płytkiej wodzie - lodowatej o tej porze roku - w trakcie której przepychają się oni między sobą i próbują dostać do wybranego, zupełnie nagiego mężczyzny (shin-otoko), którego dotknięcie ma pozwolić odpędzić złe duchy i przynieść pomyślność.
Nagi Festiwal w Japonii
W święcie tym tradycyjnie biorą udział jedynie mężczyźni. W tym roku po raz pierwszy dopuszczone do uczestnictwa zostaną jednak również kobiety. Jak podaje "Japan News", w festiwalu organizowanym w świątyni Konomiya w mieście Inazawa 22 lutego swój udział potwierdziło około 40 pań.
36-letnia Ayaka Suzuki, która działała na rzecz umożliwienia udziału kobiet w Hadaka Matsuri, przyznała, że od dziecka chciała uczestniczyć w tym wydarzeniu, a teraz będzie miała okazję. - Chciałabym się pomodlić o bezpieczeństwo mojej rodziny i o ludzi dotkniętych trzęsieniem ziemi na półwyspie Noto - mówiła w sobotę podczas konferencji prasowej.
Udział kobiet w uroczystości został jednak dokładnie uregulowany. Nie wezmą one udziału w Nagim Festiwalu razem z mężczyznami, ale oddzielnie - tego samego dnia o innej porze. Udostępniony dla nich będzie jedynie jeden z elementów święta - rytuał "naoizasa", w trakcie którego wnosi się do świątyni owiniętą w tkaninę trawę bambusową. Zgodnie z zapowiedziami kobiety mają być również częściowo ubrane, uczestnicząc w happi - tradycyjnych, szerokich japońskich płaszczach z symbolami.
Równouprawnienie w Japonii
Decyzja o włączeniu kobiet do festiwalu spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony kobiet i komentatorów, którzy uważają, że to dobry krok w kierunku zwiększenia równości płci. Niektórzy uważają, że odzwierciedla to zmiany demograficzne i społeczne w kraju. Jak oceniła Sumie Kawakami, ekspertka zajmująca się sprawami kobiet i płci, aby kultywować tradycję w obliczu kurczącej się populacji rośnie potrzeba uczestnictwa w wielowiekowych praktykach.
ZOBACZ TEŻ: Co dziesiąty mieszkaniec skończył 80 lat. Wskazano kraj o najstarszej populacji na świecie
Źródło: Japan News, Yomiuri Shimbun, Firstpost, Tokyo Weekender
Źródło zdjęcia głównego: aslamas_ad/Shutterstock