Prezydent Iranu spotkał się z Władimirem Putinem. "Nasze relacje nie są zwyczajne"

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. Raisi oświadczył, że duża część sankcji USA wobec Iranu powinna być zneutralizowana dzięki współpracy z Rosją.

- Traktujemy rozwój stosunków dwustronnych poważnie, nasze relacje nie są zwyczajne, ale mają charakter strategiczny - powiedział Ebrahim Raisi, cytowany przez dpa.

- Współpraca między krajami, które są objęte sankcjami przez USA, takimi jak Iran, Rosja lub inne kraje, może przezwyciężyć wiele problemów i uczynić je silniejszymi - oświadczył irański prezydent. Dodał, że "Amerykanie myślą, że jeśli na jakiś kraj nałożą sankcje, to zostanie on zastopowany". - Ale ich percepcja jest błędna - ocenił.

Członkostwo Iranu w Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Było to drugie spotkanie Raisiego i Putina w ciągu dwóch miesięcy.

Decyzja o członkostwie Iranu w Szanghajskiej Organizacji Współpracy zapadła w środę. Teheran od niedawna starał się o przyjęcie do sojuszu. Po napięciach z Zachodem i sporach o irański program nuklearny, kraj ten zmienił swoją politykę zagraniczną. W celu zneutralizowania zachodnich sankcji Teheran zabiega o względy Chin i Rosji, zwłaszcza w zakresie współpracy gospodarczej i wojskowej - wyjaśniła dpa, opisując spotkanie.

Zaślepka materiału TVN24GO
Dlaczego Iran związał się z Rosją?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SCO są także Uzbekistan, Indie i Pakistan, a status obserwatora mają Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości