"Procedura odwoławcza trwała dziesięć miesięcy - bo rektor robił wszystko, by decyzję o zwolnieniu odłożyć w czasie. To jej finał. Rektor UKEN (Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, dawniej Uniwersytetu Pedagogicznego - przyp. red.) Piotr Borek odchodzi z pracy na trzy lata przed końcem kadencji" - donosi "Gazeta Wyborcza".
Rektor jest postacią kontrowersyjną. W listopadzie 2021 roku pisaliśmy, że przed uczelnią odbył się protest wywołany kolejnymi zwolnieniami pracowników. Manifestanci twierdzili, że zwolnienia były spowodowane działalnością związkową wykładowców.
Ministerstwo o rażącym naruszaniu przepisów
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", minister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, iż "działania pana profesora Piotra Borka w kwestii przestrzegania praw pracowników zatrudnionych w UKEN w Krakowie, wobec których rektor jest pracodawcą, oraz w obszarze uprawnień związków zawodowych, stanowiły uporczywe i rażące naruszenie przepisów uzasadniające odwołanie pana profesora Piotra Borka z funkcji rektora UKEN w Krakowie".
Postępowanie administracyjne w sprawie odwołania Pana prof. dr. hab. Piotra Borka z funkcji rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zakończyło się podjęciem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniu 13 czerwca br. decyzji o odwołaniu Pana prof. dr. hab. Piotra Borka z funkcji rektora UKEN w Krakowie. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po dokonaniu analizy i oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego, na podstawie art. 432 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.) stwierdził, iż działania pana prof. Piotra Borka w kwestii przestrzegania praw pracowników zatrudnionych w UKEN w Krakowie, wobec których rektor jest pracodawcą, oraz w obszarze uprawnień związków zawodowych, stanowiły uporczywe i rażące naruszenie przepisów art. 30 § 4, art. 38 § 1, art. 41, art. 52 § 1 pkt 1 i § 2 oraz rażące naruszenie art. 77 2 § 4 z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277) uzasadniające odwołanie pana prof. Piotra Borka z funkcji rektora UKEN w Krakowie. W dniu 1 lipca 2025 r. przedmiotowa decyzja nr 1/6015.15.2025 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 czerwca 2025 r. w sprawie odwołania Pana prof. dr. hab. Piotra Borka z funkcji rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – została doręczona.komunikat MNiSW
Z komunikatu, który pojawił się na stronie uczelni, wynika natomiast, że rektor będzie chciał przeanalizować uzasadnienie decyzji ministerstwa i się od niej odwołać.
W związku z decyzją nr 1/6015.15.2025 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (data wpływu: 1 lipca 2025 roku) w sprawie odwołania z funkcji Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr. hab. Piotra Borka, Uniwersytet informuje, że decyzja nie jest ostateczna i po analizie prawnej uzasadnienia odwołania, zostaną podjęte prawem przewidziane działania.Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Zwolnił przeszło 80 osób
Jak podaje "Wyborcza", Piotr Borek zwolnił z pracy przeszło 80 osób (59 nauczycieli akademickich i 22 osoby z innych grup zawodowych - red), twierdząc, że dokonuje restrukturyzacji uczelni.
"Część zwolnionych wprost zarzucała rektorowi, że umowy wypowiada według klucza politycznego i wyrzuca z pracy tych, którzy głośno sprzeciwiają się wprowadzanym na uczelni zmianom. Wykładowców zwalniano w trakcie roku akademickiego i w środku semestru, listem poleconym, przebywających na zwolnieniach lekarskich" - pisze gazeta. Podaje też, że miejsca po zwolnionych pracownikach szybko zostały obsadzone - m.in. przez nowe, posłuszne władzom uczelni, osoby.
W niektórych sprawach uczelnia zawierała ugody, w innych toczą się sprawy sądowe, inne zakończyły się już wyrokami.
"Nawrocki naszym kandydatem"
Rektor "zasłynął" też ostatnio. W maju pisaliśmy, jak w czasie kampanii wyborczej na uczelnianym korytarzu prezentowana była plansza z wielkim tytułem: "naszym kandydatem na prezydenta jest dr Karol Nawrocki". Wystawili ją działacze Solidarności.
- Prawie spadłam ze schodów. Myślałam, że mi się przywidziało - mówiła nam Maria (imię zostało zmienione), studentka Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (dawniej Uniwersytetu Pedagogicznego) w Krakowie.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Autorka/Autor: tm/gp
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP
Temat: NSZZ "Solidarność"