Wśród Polaków "najwyższy poziom sprzeciwu wobec rządu od czasu powołania"

Posiedzenie rządu Donalda Tuska (12 czerwca 2025)
Tusk: w okolicach 15 lipca zaproponuję kształt rządu po rekonstrukcji
Źródło: TVN24
Ankietowani przez CBOS wyrazili poparcie lub sprzeciw wobec rządu Donalda Tuska. W badaniu zanotowano najwyższy poziom sprzeciwu wobec rządu od czasu powołania obecnej Rady Ministrów. Ośrodek pytał też o zadowolenie, że na czele Rady Ministrów stoi Donald Tusk, ale nie tylko.
Kluczowe fakty:
  • CBOS podaje, że w czerwcu 32 procent ankietowanych wyraziło zadowolenie, że na czele rządu stoi Donald Tusk. Niezadowolenie zadeklarowało 58 procent.
  • Co ankietowani sądzą o działalności rządu? I o skuteczności jego polityki gospodarczej? O tym więcej w tekście.
  • Na połowę lipca zaplanowana jest rekonstrukcja obecnego rządu.

Według CBOS odsetek zadowolonych z rządu premiera Donalda Tuska od czerwca 2024 pozostaje "w miarę stabilny", stanowiąc od tego czasu około jedną trzecią badanych. W czerwcu tego roku wyniósł 32 procent badanych (bez zmian względem maja).

Jak zaznaczono, trzeci miesiąc z rzędu rośnie jednak skłonność do sprzeciwu wobec obecnego rządu. W czerwcu 47 procent ankietowanych było przeciwnych, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe względem maja.

"Jest to najwyższy poziom sprzeciwu wobec rządu, jaki odnotowaliśmy od czasu powołania obecnej Rady Ministrów" - podkreślono. Obojętny stosunek do rządu wyraziło 19 procent badanych, a 2 procent odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat.

Ocena Donalda Tuska

W czerwcu 32 procent ankietowanych wyraziło zadowolenie, że na czele rządu stoi Donald Tusk (spadek o 3 punkty procentowe w stosunku do maja i o 8 punktów procentowych względem czerwca 2024).

Niezadowolenie z faktu, że Tusk jest premierem zadeklarowało 58 procent badanych (wzrost o 5 punktów procentowych wobec maja i o 11 punktów procentowych względem czerwca 2024 roku). Zdania nie miało 10 procent.

CBOS podał też, że o ile odsetek zwolenników rządu w perspektywie 13-miesięcznej pozostaje stabilny, o tyle ocena wyników jego działalności dość wyraźnie spadła.

W czerwcu pracę rządu pozytywnie oceniło 32 procent ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe w stosunku do maja i o 10 punktów procentowych w stosunku do czerwca 2024 roku). Negatywnie działalność rządu oceniło 59 procent ankietowanych. To wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z majem i wzrost o 15 punktów procentowych wobec czerwca 2024 roku. 9 procent badanych nie miało zdania.

CBOS zauważył, że opinie na temat skuteczności polityki gospodarczej rządu pozostają niemal niezmienne od pięciu miesięcy. W czerwcu 37 procent badanych oceniło, że prowadzona przez rząd polityka stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej.

51 procent ankietowanych było przeciwnego zdania, a 13 procent wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie zrealizowano od 5 do 15 czerwca tego roku na próbie liczącej 971 osób (w tym 63,0 procent metodą CAPI, 24,0 procent - CATI i 13,0 procent - CAWI).

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: