TVN24 | Świat

"Każda próba podważenia trwających dyskusji w Wiedniu musi zostać odrzucona"

TVN24 | Świat

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP

Komisja Europejska odrzuca wszelkie próby podważenia toczących się w Wiedniu rozmów w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem – przekazał rzecznik Komisji Peter Stano. Odnosząc się do awarii w zakładach wzbogacania uranu w irańskim Natanzie, powiedział, że okoliczności tego zdarzenia muszą zostać wyjaśnione.

- Każda próba podważenia trwających dyskusji w Wiedniu musi zostać odrzucona – powiedział Stano podczas briefingu prasowego w Brukseli. Dodał, że "okoliczności zdarzenia (w zakładzie wzbogacania uranu Natanz – red.) muszą zostać bardzo szybko wyjaśnione". Odniósł się tym samym do awarii dostawy energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanzie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oskarżył w poniedziałek władze Izraela o akt sabotażu w ośrodku wzbogacania uranu w Natanzie, gdzie w niedzielę doszło do cyberataku – poinformowała państwowa telewizja irańska. - Syjoniści chcą się zemścić ze względu na nasze postępy na drodze do zniesienia sankcji. Publicznie mówili, że na to nie pozwolą. Ale my zrewanżujemy się syjonistom – oświadczył Zarif.

Wirówki w ośrodku wzbogacania uranu w NatanziePAP/EPA/AEOI HANDOUT

Szef dyplomacji Iranu potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia izraelskich mediów publicznych, które w niedzielę podały, powołując się na źródła w Mosadzie, że to izraelskie służby specjalne przeprowadziły cyberatak na ośrodek w Natanzie, a straty nim spowodowane są poważniejsze, niż przyznają przedstawiciele Teheranu. - Okoliczności muszą zostać wyjaśnione, ponieważ istnieją różne interpretacje. Po zweryfikowaniu faktów Komisja Europejska zdecyduje o wyborze działań, które należy podjąć – powiedział Stano.

Według wiceprezydenta Iranu i szefa Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Alego Akbara Salehiego, w rezultacie "aktu nuklearnego terroryzmu" nikt nie ucierpiał i nie doszło do skażenia. Irańskie media twierdzą, że w Natanzie nastąpiła awaria systemu zasilania energetycznego.

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell i jego zespół koordynują rozmowy w ramach wspólnej komisji JCPOA (umowa o irańskim programie jądrowym podpisana w 2015 roku). - Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego jest bardzo ważne dla stabilności regionu i należy znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne – podkreślił Stano.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Iran uruchamia nowe, bardziej zaawansowane wirówki

W sobotę władze Iranu poinformowały o uruchomieniu nowych, bardziej zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu (IR-6), wbrew umowie atomowej (JCPOA) ze światowymi mocarstwami z 2015 roku.

Ośrodek w Natanzie był już kilkakrotnie celem ataków i sabotażu ze strony Izraela i USA. W 2010 roku został zaatakowany wirusem komputerowym Stuxnet, opracowanym wspólnie przez służby obu tych krajów, zaś w lipcu 2020 roku na skutek sabotażu spłonął tam zakład produkcji wirówek. Po tym incydencie Irańczycy zaczęli budowę nowej, podziemnej części ośrodka.

Negocjacje w Wiedniu

Po pierwszej sesji rozmów w zeszłym tygodniu w Wiedniu mają zostać wznowione negocjacje dotyczące powrotu Stanów Zjednoczonych do międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, a Teheranu – do przestrzegania zapisów porozumienia.

Stronami umowy nuklearnej z Iranem w 2015 roku były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska. Irańskie władze uważają, że pozostali sygnatariusze umowy nie uczynili nic, by uchronić Iran przed sankcjami, jakie na Teheran ponownie nałożyły USA.

Obecny gospodarz Białego Domu prezydent Joe Biden chce powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku i w tej sprawie toczą się już konsultacje zespołów technicznych. Teheran warunkuje jednak swój udział w dalszych rozmowach zniesieniem wszystkich sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Biały Dom uważa natomiast, że pierwszym krokiem powinien być powrót Iranu do skrupulatnego wypełniania warunków porozumienia.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AEOI

Tagi:
Raporty: