Czasu na uratowanie porozumienia atomowego z Iranem coraz mniej

Źródło:
PAP

Amerykański negocjator do spraw nuklearnych Rob Malley uważa, że pozostało już tylko "kilka tygodni" na uratowanie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. Ocenił, że jeśli Teheran będzie nadal rozwijał swoją działalność atomową w obecnym tempie, nastąpi "kryzys" w przypadku niepowodzenia dyplomacji.

Negocjacje w Wiedniu między światowymi mocarstwami a Iranem, które zostały pod koniec listopada wznowione po pięciu miesiącach przerwy, znów są zawieszone. Malley ma jednak nadzieję, że rozmowy zostaną wznowione "stosunkowo szybko".

- Nie podam terminu – powiedział ze swojej strony na wtorkowej konferencji sekretarz stanu USA Antony Blinken, jednocześnie podkreślając, że przestrzeń do porozumienia z Iranem staje się "bardzo, bardzo, bardzo wąska". Blinken zapewnił, że rząd USA "aktywnie" rozważa "alternatywy" i inne "opcje" w przypadku niepowodzenia negocjacji.

- W pewnym momencie, w nie tak odległej przyszłości, będziemy musieli dojść do wniosku, że porozumienie JCPOA jest przestarzałe i będziemy musieli wynegocjować zupełnie inną umowę, przechodząc najpierw przez okres kryzysu i eskalacji - ostrzegał Malley. Poproszony przez CNN o wyjaśnienie, kiedy ten moment może nadejść, powiedział: - Jeśli zatrzymają swoje postępy nuklearne, mamy trochę więcej czasu. Jeśli będą kontynuowane w obecnym tempie, zostało nam tylko kilka tygodni. Wtedy być może dojdziemy do wniosku, że nie da się już ożywić umowy.

Negocjacje w Wiedniu

Siódma runda wiedeńskich negocjacji światowych mocarstw z Iranem na temat możliwości powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku została przerwana na początku grudnia. Delegacje europejskich sygnatariuszy paktu mieli udać się do swoich krajów, aby zastanowić się nad irańskimi propozycjami, o których w kuluarach rozmów mówiło się, że są one raczej niemożliwe do przyjęcia przez zachodnich negocjatorów.

W wiedeńskich negocjacjach uczestniczą przedstawiciele Iranu oraz delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i UE, a także pośrednio USA.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym. W 2018 roku z porozumienia wycofał USA Donald Trump, powodując, że znalazło się ono na krawędzi upadku.

Autorka/Autor:mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: