- Od 24 czerwca pomiędzy Izraelem a Iranem obowiązuje zawieszenie broni.
- Konflikt wybuchł 13 czerwca po tym, jak Izrael przeprowadził serię nocnych ataków na Iran, uzasadniając to koniecznością uniemożliwienie Iranowi zdobycia broni atomowej. Potem w naloty włączyły się USA. Ich celem były obiekty związane z programem nuklearnym reżimu.
- Więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie i konflikcie izraelsko-irańskim przeczytasz w TVN24+.
Irańska telewizja państwowa pokazała w sobotę Aliego Chameneia witającego wiernych w jednym z meczetów w Teheranie podczas modlitw w przededniu Aszury, obchodzonego w niedzielę przez szyitów dnia żałoby.
Ostatni raz 86-letni przywódca duchowo-polityczny Iranu publicznie zabrał głos 18 czerwca, w czasie konfliktu z Iranem, gdy wyemitowano jego nagrane przemówienie.
Według mediów irański przywódca wkrótce po rozpoczęciu izraelskich ataków 13 czerwca został przeniesiony wraz z rodziną do podziemnego bunkra w dzielnicy Lawizan na północy Teheranu.
Konflikt izraelsko-irański
Deklarowanym celem izraelskiej ofensywy było zlikwidowanie zagrożenia ze strony irańskiego programu nuklearnego i rakiet balistycznych tego państwa.
Według izraelskiego wojska w atakach zabito też ok. 30 wyższych irańskich dowódców i 11 naukowców zajmujących się programem jądrowym.
W mediach pojawiały się informacje, że Izrael być może rozważał również zabicie samego Chameneia. Według źródeł stacji Fox News takim planom sprzeciwił się jednak prezydent USA Donald Trump, który jednak w czerwcu oceniał publicznie, że jego zabicie jest "łatwe", więc jeżeli nie teraz, to może w przyszłości Waszyngton się na to zdecyduje.
Autorka/Autor: os/adso
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: IRANIAN LEADER OFFICE