Niemiecka gazeta "Bild" pisze w poniedziałek, że podczas gdy do Niemiec trafi w tym roku od 800 tys. do 1 mln imigrantów, wiele innych państw Unii Europejskiej broni się przed przyjmowaniem kolejnych uchodźców.
Dziennik wymienia pięć państw jego zdaniem najbardziej negatywnie nastawionych do udzielania schronienia uchodźcom, których fala wciąż narasta: Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Litwę i Słowację.
Francja nie przyjmuje. Włosi dają na bilety
"Bild" pisze, powołując się na dane Eurostatu za pierwszy kwartał obecnego roku, że W. Brytania przyjęła dotąd 114 uchodźców na milion mieszkańców. Dla porównania - w Niemczech wskaźnik ten wynosi 905, a na Węgrzech aż 3322.
Prezydent Francji Francois Hollande żąda, by UE zrobiła więcej, żeby pomóc uchodźcom. Jednak - jak pisze "Bild" - ponieważ we Francji jest za mało ośrodków dla uchodźców, tysiące przybyszów są zmuszone koczować w namiotach, czasem wręcz w błocie, jak np. w Calais. Organizacja France Terre d'Asyl, pomagająca uchodźcom, mówi o warunkach "niegodnych człowieka".
Włochy przyjęły dotąd 251 uchodźców na milion mieszkańców. Wielu jest przetrzymywanych w prymitywnych warunkach. "A według MSW w Berlinie we Włoszech daje się wielu uchodźcom po 500 euro i wysyła się ich dalej, do Niemiec" - pisze "Bild".
Niemiecka gazeta odnotowuje, że Litwa przyjęła do końca marca zaledwie 45 uchodźców, a prezydent Dalia Grybauskaite broni się przed ich napływem.
Z kolei premier Słowacji Robert Fico nie chce przyjmować uchodźców muzułmańskich. "Nie udawajmy, że moglibyśmy rozwiązać ten problem, przyjmując wszystkich z otwartymi ramionami" - cytuje "Bild" szefa słowackiego rządu i odnotowuje, że Słowacja przyjęła zaledwie 9 uchodźców na milion mieszkańców.
Autor: adso//gak / Źródło: PAP