Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

W komunikacie Sanchez wyjaśnił, że tymczasowe zaprzestanie kierowania rządem ma służyć refleksji nad dalszą karierą polityczną. Potwierdził, że odwołał wszystkie zaplanowane na najbliższe dni spotkania.

Napisał, decyzja ma związek z "atakami" na niego oraz jego żonę Begonę Gomez. Podkreślił, że jest przekonany, że nie dopuściła się ona żadnych nieprawidłowości. Zasugerował, że oskarżenia wobec jego małżonki mają związek z walką polityczną, gdyż doniesienie w tej sprawie złożyła organizacja antykorupcyjna Czyste Ręce (Manos Limpias), którą określił mianem "skrajnie prawicowej".

W liście Sanchez zarzucił politykom prawicy, kierującemu Partią Ludową Albertowi Nunezowi Feijoo oraz szefowi Vox Santiago Abascalowi, udział w nagonce na siebie i swoją żonę poprzez podsycanie kampanii medialnej. "Pan Feijoo poskarżył się już w tej sprawie do Urzędu Konfliktu Interesów, wnosząc o trwający od 5 do 10 lat zakaz pełnienia przeze mnie funkcji publicznych" - napisał Sanchez, dodając, że władze tej instytucji odrzuciły wniosek.

Dodał, że w związku z atakiem na jego życie prywatne potrzebuje aktualnie przerwy "na zastanowienie się co dalej". Przekazał, że do poniedziałku wypowie się, czy będzie nadal przewodził rządowi, który został sformowany po wyborach z 23 lipca 2023 roku. To trzeci gabinet Sancheza.

Sąd uruchomił dochodzenie przeciwko żonie premiera

W środę rano sąd w Madrycie uruchomił dochodzenie przeciwko żonie premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w związku z jej domniemanym udziałem w korupcji oraz korzystaniem z wpływów politycznych. Begona Gomez miała dzięki nim rozwijać swoją aktywność biznesową.

Główne zarzuty przeciwko żonie premiera, pełniącej funkcję dyrektora studiów magisterskich z zarządzania w zakresie konkurencyjnej transformacji społecznej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, koncentrują się wokół sprawy firmy doradczej Carlosa Barrabesa, który od lat wspiera wydział kierowany przez Begonę Gomez.

Z ustaleń dziennika "El Mundo" wynika, że hiszpański wymiar sprawiedliwości bada również wsparcie, którego Begona Gomez miała udzielić spółce Globalia w otrzymaniu przez nią od rządu Sancheza 600 milionów euro na dofinansowanie linii lotniczych Air Europa.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: PAP