TVN24 | Świat

Finlandia. Parlament rozpoczął debatę nad rządowym wnioskiem o wstąpienie kraju do NATO

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Dzięki członkostwu w NATO Finlandia stanie się częścią zbiorowej obrony i zostanie objęta gwarancjami - uzasadniała w czasie poniedziałkowego wystąpienia w parlamencie premier Sanna Marin. W izbie w poniedziałek rozpoczęła się debata nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Głos chce zabrać blisko 160 deputowanych z 200 zasiadających w zgromadzeniu.

Środowisko bezpieczeństwa Finlandii uległo zmianie w sposób nieodwracalny - uzasadniała premier Sanna Marin rozpoczynając poniedziałkową debatę. Odwołała się do rosyjskich oświadczeń i żądań w sprawie zaprzestania rozszerzania NATO, jakoby to Sojusz stanowił zagrożenie dla Rosji. Według Marin nie ma to uzasadnienia.

- Żądania Rosji oznaczają, że Rosja uważa, iż ma prawo do swoich stref wpływów i decydowania o nich - wskazała premier. Atak Rosji na Ukrainę określiła jako bezwzględny.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Sanna Marin podkreśliła, że dzięki członkostwu w NATO Finlandia "stanie się częścią zbiorowej obrony i zostanie objęta należącymi do niej gwarancjami". - Jeśli zostaniemy zaatakowani, to zostanie nam udzielona pomoc. Jeśli inni zostaną zaatakowani, to my przyjdziemy z pomocą - oświadczyła szefowa rządu.

W tym historycznym dla kraju momencie nie ma rządu ani opozycji - powiedział w parlamencie Petteri Orpo, lider drugiej największej partii opozycyjnej, konserwatywno-liberalnej Koalicji Narodowej (KOK), która jako jedna z niewielu partii od lat popierała członkostwo kraju w NATO. Polityk przypomniał czasy wojny zimowej z lat 1939-1941 czyli napaści ZSRR na Finlandię. - Nigdy nie będziemy już sami - oświadczył.

Gmach fińskiego parlamentu Shutterstock

Większościowe poparcie posłów

W niedzielę na posiedzeniu rządu z udziałem prezydenta Sauliego Niinisto zdecydowano, że Finlandia powinna przystąpić do NATO. W sprawie rządowego wniosku możliwe jest głosowanie w parlamencie, ale nie jest to konieczne, gdy znaczna większość deputowanych, według zapowiedzi popiera już stanowisko rządu o szybkie rozpoczęcie procedury akcesyjnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Po rozpatrzeniu rządowego stanowiska przez parlament, rząd ponownie sformułuje formalny wniosek i przedstawi do akceptacji prezydentowi. Następnie - ma to nastąpić w tym tygodniu - wniosek zostanie przekazany do kwatery głównej NATO w Brukseli. Proces ten ma być synchronizowany z władzami Szwecji, które również przymierzają się do akcesji do Sojuszu.

Proces rozszerzania NATOPAP

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości