TVN24 | Świat

Rząd Finlandii ogłosił, że zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, Reuters

Fiński rząd poinformował w niedzielę, że podjął decyzję, by ubiegać się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wraz z prezydentem Saulim Niinisto oficjalnie przekazał parlamentowi swoje stanowisko w tej sprawie. Deputowani mają zająć się nim w poniedziałek.

Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim, o czym poinformowali na niedzielnej konferencji prasowej premier Finlandii Sanna Marin oraz prezydent Sauli Niinisto.

- Dziś my, prezydent i i rządowa komisja polityki zagranicznej, wspólnie zdecydowaliśmy, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w NATO - oświadczył Niinisto, przemawiając do dziennikarzy w pałacu prezydenckim w Helsinkach. Dzień wcześniej fiński prezydent zadzwonił do Władimira Putina, by poinformować go o planach przystąpienia jego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

To przełom w wieloletniej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa kraju - komentuje fińska prasa. 81 dni - tyle dni upłynęło od ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego i tyleż samo dni zajęło fińskim władzom przygotowanie - za kulisami - fińskiej ścieżki do drzwi NATO - podsumował największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat".

"Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii"

- Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu – powiedział Niinisto. Podkreślił, że to historyczny dzień dla Finlandii. Przyznał również, że w tej sprawie potrzeba jeszcze głosu parlamentu. - Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się z procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad – dodał. Również premier Sanna Marin przyznała, że kiedy parlament przychyli się do stanowiska, to "decyzja będzie mieć mocne podparcie".

- Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO, Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu – zaznaczyła premier. Według szefowej fińskiego rządu, "decyzja wzmacnia północną część Europy i stwarza nowe możliwości także dla współpracy nordyckiej". - Wzmacnia też Unię Europejską, której głos może stać się silniejszy w NATO – podkreśliła.

Fiński parlament (Eduskunta) ma przystąpić do rozpatrzenia stanowiska rządu w sprawie wejścia do NATO w poniedziałek. Według doniesień fińskiej prasy, z ankiet przeprowadzonych wśród posłów wynika, że około 160 z nich na 200 zasiadających w zgromadzeniu wyraźnie opowiada się już za członkostwem kraju w NATO.

Finlandia i Szwecja o krok od NATO

Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła debatę w Helsinkach i Sztokholmie nad wejściem do NATO. W obu krajach od czasu rosyjskiej agresji, nastąpił zwrot w podejściu do Sojuszu, a przystąpienie do niego popiera - według aktualnych sondaży - większość obywateli - nawet 60-70 procent (wcześniej jedynie co czwarty lub co trzeci).

W Szwecji oficjalne stanowisko władz w sprawie wejścia do NATO jest oczekiwane na początku tygodnia. Prezydent Finlandii w tym czasie złoży wizytę w Sztokholmie i spotka się królem Karolem XVI Gustawem. - Sprawa Szwecji dotyczy też nas – przyznał Niinisto.

W piątek rząd Szwecji przedstawił konsultowany z opozycją raport szwedzkiego parlamentu, analizujący nową strategię bezpieczeństwa, w którym zawarto opinię na temat ewentualnego członkostwa tego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jak oceniono, przystąpienie Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, a tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej. Dokument jest podstawą decyzji Szwecji o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO. Raport będzie omawiany w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu.

NATOPAP

Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości